My Favorite Movies

  fb737547290's Rating My Rating
1
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
2
Autumn Sonata (1978,  R)
Click to Rate
3
The Cranes are Flying (1957,  Unrated)
Click to Rate
4
Leolo (1992,  Unrated)
Click to Rate
5
Kunsten ĺ tenke negativt (The Art of Negative Thinking) (2006,  Unrated)
Click to Rate
6
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
7
Talk to Her (Hable con ella) (2002,  R)
Click to Rate
8
Saraband (2005,  R)
Click to Rate
9
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
10
Barry Lyndon (1975,  PG)
Click to Rate
11
Bathory (2007,  Unrated)
Click to Rate
12
Kolja (Kolya) (1996,  PG-13)
Click to Rate
13
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
14
Persona (1966,  Unrated)
Click to Rate
15
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1988,  PG-13)
Click to Rate
16
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
Paths of Glory (1957,  Unrated)
Click to Rate
18
Magnolia (1999,  R)
Click to Rate
19
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
Click to Rate
20
Who Was Edgar Allan? (Wer war Edgar Allan?) (1990,  Unrated)
Click to Rate
21
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1992,  R)
Click to Rate
22
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
Click to Rate
23
Ponette (1996,  Unrated)
Click to Rate
24
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
25
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
26
The Man from Earth (2007,  Unrated)
Click to Rate
27
Les Palmes de M. Schutz (1997,  Unrated)
Click to Rate
28
City Lights (1931,  Unrated)
Click to Rate
29
Kagemusha (1980,  PG)
Click to Rate
30
Baraka (1993,  Unrated)
Click to Rate
31
Farinelli (1995,  R)
Click to Rate
32
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (71 Fragments of a Chronology of Chance) (1994,  Unrated)
Click to Rate
33
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
34
Storia di Piera (The Story of Piera) (1983,  Unrated)
Click to Rate
35
Benny's Video (1992,  Unrated)
Click to Rate
36
The Seventh Continent (Der Siebente Kontinent) (1989,  Unrated)
Click to Rate
37
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments