My Favorite Movies

  fb740126546's Rating My Rating
1
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Click to Rate
2
Solino (2002,  Unrated)
Click to Rate
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
5
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
6
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
7
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
8
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
9
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
11
City of God (2003,  R)
Click to Rate
12
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
13
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
15
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
16
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
17
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
18
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
19
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
20
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
21
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
24
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
26
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
27
Madagascar (2005,  PG)
Click to Rate
28
Memento (2000,  R)
Click to Rate
29
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
31
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
32
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
33
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
34
Serendipity (2001,  PG-13)
Click to Rate
35
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
36
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
37
Thank You For Smoking (2005,  R)
Click to Rate
38
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
39
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
40
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
41
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
42
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
43
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
44
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
45
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
48
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
49
The Ringer (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
51
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
52
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
53
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
54
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
55
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
56
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
57
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
58
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
59
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
60
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2007,  R)
Click to Rate
61
Running With Scissors (2001,  R)
Click to Rate
62
Porco Rosso (Kurenai no buta) (1992,  PG)