Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb741105704's Rating My Rating
1
Scarface (1983,  R)
2
Do the Right Thing (1989,  R)
3
A Bronx Tale (1993,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
6
The Godfather, Part III (1990,  R)
7
Taxi Driver (1976,  R)
8
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
9
The Departed (2006,  R)
10
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
11
The Game (1997,  R)
12
Living Out Loud (1998,  R)
13
Nathalie (2003,  Unrated)
14
Everyone Says I Love You (1996,  R)
15
Celebrity (1998,  R)
16
Set It Off (1996,  R)
17
The Color Purple (1985,  PG-13)
18
Jason's Lyric (1994,  R)
19
The Fan (1996,  R)
20
The Wood (1999,  R)
21
Ray (2004,  PG-13)
22
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
23
There's Something About Mary (1998,  R)
24
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
25
Legends of the Fall (1994,  R)
26
Hamlet (1990,  PG)
27
Othello (1995,  R)
28
Pocahontas (1995,  G)
29
Une liaison pornographique, (A Pornographic Affair) (,  R)
30
Boyz n the Hood (1991,  R)
31
Titanic (1997,  PG-13)
32
La Bamba (1987,  PG-13)
33
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
34
Selena (1997,  PG)
35
Sabrina (1995,  PG)
36
First Knight (1995,  PG-13)
37
Dead Calm (1989,  R)
38
The Others (2001,  PG-13)
39
To Die For (1995,  R)
40
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
41
Cold Mountain (2003,  R)
42
Happy to Be Nappy and Other Stories of Me (2004,  Unrated)
43
Shining Through (1992,  R)
44
Lolita (1998,  R)
45
Two Much (1996,  PG-13)
46
Working Girl (1988,  R)
47
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
48
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
49
Suspicion (1941,  Unrated)
50
Psycho (1960,  R)
51
Dial M for Murder (1954,  PG)
52
La Haine (Hate) (1996,  R)
53
L' Appartement (The Apartment) (1996,  R)
54
Derailed (2005,  R)
55
Cruel Intentions (1999,  R)
56
Freeway (1996,  R)
57
Eyes Wide Shut (1999,  R)
58
Back to the Future (1985,  PG)
59
Back to the Future Part II (1989,  PG)
60
The Shining (1980,  R)
61
The Number 23 (2007,  R)
62
Pride and Prejudice (2005,  PG)
63
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
64
Swimming Pool (2003,  R)
65
L'Appât (Fresh Bait) (1995,  Unrated)
66
Bonnie and Clyde (1967,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments