My Favorite Movies


  fb741811978's Rating My Rating
1
The Air I Breathe (2008,  R)
2
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
3
Rat Race (2001,  PG-13)
4
Into the Wild (2007,  R)
5
Taking Woodstock (2009,  R)
6
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
7
Pretty Woman (1990,  R)
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
10
Blade (1998,  R)
11
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
12
Step Brothers (2008,  R)
13
Sunshine Cleaning (2009,  R)
14
Bride Wars (2009,  PG)
15
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
16
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
17
Armageddon (1998,  PG-13)
18
Independence Day (1996,  PG-13)
19
I, Robot (2004,  PG-13)
20
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
21
Ice Age (2002,  PG)
22
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
23
Die Hard (1988,  R)
24
Wanted (2008,  R)
25
The Fifth Element (1997,  PG-13)
26
Wrong Turn (2003,  R)
27
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
28
Milk (2008,  R)
29
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
30
28 Days Later (2003,  R)
31
28 Weeks Later... (2007,  R)
32
Shaun of the Dead (2004,  R)
33
The Craft (1996,  R)
34
The Beach (2000,  R)
35
Back to the Future (1985,  PG)
36
The Mummy (1999,  PG-13)
37
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
38
Raising Helen (2004,  PG-13)
39
I Love You, Man (2009,  R)
40
The Hangover (2009,  R)
41
Face/Off (1997,  R)
42
The Jackal (1997,  R)
43
Shooter (2007,  R)
44
The Fugitive (1993,  PG-13)
45
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
46
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
47
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
48
Forrest Gump (1994,  PG-13)
49
The Island (2005,  PG-13)
50
X-Men (2000,  PG-13)
51
Batman Returns (1992,  PG-13)
52
Batman (1989,  PG-13)
53
Titanic (1997,  PG-13)
54
The Shawshank Redemption (1994,  R)
55
Resident Evil (2002,  R)
56
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
57
Saving Private Ryan (1998,  R)
58
The Matrix (1999,  R)
59
The Matrix Reloaded (2003,  R)
60
Pulp Fiction (1994,  R)
61
The Silence of the Lambs (1991,  R)
62
Monster (2003,  R)
63
Alpha Dog (2007,  R)
64
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
65
Toy Story (1995,  G)
66
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
67
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
68
Sister Act (1992,  PG)
69
Bad Boys (1995,  R)
70
Bad Boys II (2003,  R)
71
The Shining (1980,  R)
72
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
73
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
74
Jurassic Park (1993,  PG-13)
75
Lucky Number Slevin (2006,  R)
76
The Karate Kid (1984,  PG)
77
Father of the Bride (1991,  PG)
78
The Crow (1994,  R)
79
Predator (1987,  R)
80
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
81
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
82
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
83
Speed (1994,  R)
84
Saw II (2005,  R)
85
Saw (2004,  R)
86
Saw III (2006,  R)
87
I Am Sam (2002,  PG-13)
88
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
89
Frailty (2002,  R)
90
Little Women (1994,  PG)
91
Grandma's Boy (2006,  R)
92
Minghags (2009,  Unrated)
93
Sliding Doors (1998,  R)
94
The Departed (2006,  R)
95
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
96
Knocked Up (2007,  R)
97
8 Mile (2002,  R)
98
Mean Girls (2004,  PG-13)
99
Finding Nemo (2003,  G)
100
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
101
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
102
Patch Adams (1998,  PG-13)
103
Training Day (2001,  R)
104
Taking Lives (2004,  Unrated)
105
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
106
Gothika (2003,  R)
107
Spanglish (2004,  PG-13)
108
Scream (1996,  R)
109
Disturbia (2007,  PG-13)
110
Cruel Intentions (1999,  R)
111
Thirteen (2003,  R)
112
Five Fingers (2006,  R)
113
21 (2008,  PG-13)
114
The Hot Chick (2002,  PG-13)
115
The House Bunny (2008,  PG-13)
116
Orphan (2009,  R)
117
Running Scared (2006,  R)
118
Rush Hour (1998,  PG-13)
119
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
120
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
121
Wolf Creek (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments