My Favorite Movies


  fb742330572's Rating My Rating
1
Final Approach (1991,  Unrated)
Final Approach
I wish I had this on DVD I have it on Laser Disc it is the best mind fuk movies I have seen if you think you figured it out before the end your wrong.
Also I think this is the first move done with all digital sound.
2
Relax ... It's Just Sex (1999,  R)
Relax ... It's Just Sex
A great movie.The group dynamic is amazing.
3
Niagara Motel (2006,  Unrated)
Niagara Motel
A very dark movie with some surprise humor
4
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
I actually saw the music video first and it made me seek out this movie
5
Lunch With Charles (2001,  PG-13)
Lunch With Charles
I bought this to see Bif Naked act I was surprised by the rest of the movie it was very good.
Filmed in BC great seenery
6
Beautiful Girls (1996,  R)
Beautiful Girls
See this movie if only to see Rosie O'Donnell's Rant
7
Prey for Rock & Roll (2003,  R)
Prey for Rock & Roll
The music is great it is such a sad story but they seem to keep moving on
8
Tank Girl (1995,  R)
Tank Girl
This is one of my fav movies it is a move I pull out to make me happy
9
Slums of Beverly Hills (1998,  R)
Slums of Beverly Hills
A very funny sad honest movie
10
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
But I'm A Cheerleader
A very Campy funny movie
11
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now
I had the soundtrack on record before I saw the movie the music really made the movie for me
12
Carry on Matron (1979,  Unrated)
Carry on Matron
I saw this when I was young it was the first exposure to Bawdy humor and I never looked back
13
Excalibur (1981,  R)
Excalibur
With all the movies being remade why can't they remake this one
14
The Fourth Protocol (1987,  R)
The Fourth Protocol
I wish I could find this on DVD a great thriller
15
Foxes (1980,  R)
Foxes
A great movie about growing up and the problems teens have sure the clothes have changed but kids still have the same problems
16
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
My friend Janine told me about this movie I still can't get some of the images out of my mind!
17
Dixie Chicks: Shut Up and Sing (2006,  R)
Dixie Chicks: Shut Up and Sing
Seeing the part about the bomb threat brought this all home for me people are nuts
18
Skin Deep (1989,  R)
Skin Deep
The glow in the dark condom part is one of the funnest movie bits I have ever seen
19
Things Behind the Sun (2001,  R)
Things Behind the Sun
Too powerful for words I need to see it again
20
Walk all Over Me (2007,  R)
21
Whore (If You're Afraid to Say It... Just See It) (1991,  NC-17)
Whore (If You're Afraid to Say It... Just See It)
A strange move but Theresa Russell for me makes it believable
22
The Wrong Guy (1997,  PG-13)
The Wrong Guy
Dave Foley is so funny in this movie my sides hurt a week
23
Young People Fucking (Y.P.F.) (2007,  Unrated)
24
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
This movie is so fast paced and in your face I love it
25
Flesh Gordon (1974,  R)
Flesh Gordon
Like a train wreck it is so bad you can't look away I kept watching and started liking this movie and even bought the dvd
26
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
Fritz the Cat
I can honestly say I never did drugs I have know Idea why I love drug culture movies so much
27
The Nine Lives of Fritz the Cat (1974,  R)
The Nine Lives of Fritz the Cat
I can't believe I watched the 2nd one and liked it more than the first
28
Heavy Metal (1981,  R)
Heavy Metal
One the films on my list of movies I wanna have on a desert island with a portable dvd player and a very long power cord
29
Heavy Metal 2000 (2000,  R)
Heavy Metal 2000
Not as good as the first but the bar was set so high
30
The Song Remains The Same (1976,  PG)
The Song Remains The Same
This movie has the best rock in the world the fantasy sequences make the movie
31
This Is Spinal Tap (1984,  R)
This Is Spinal Tap
A great spoof movie
32
Taps (1981,  PG)
Taps
Sure it has inaccuracies but this movie has alot of layers I watch movies cause they are movies not to say wow an M-16 doesn't fire like that
33
Vixen! (1968,  R)
Vixen!
One of my B-Movie favs
34
Up! (1976,  NC-17)
Up!
So trashy but so good
35
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
Faster, Pussycat! Kill! Kill!
First Russ Meyer movie i ever saw to me it is still the best
36
Supervixens (1975,  R)
Supervixens
I only saw this one once it is good in so may B-Movie ways
37
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray
The original is still the best
38
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Pink Flamingos
John Waters is an amazing director and i loved his bit in The Simpsons
39
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby
This movie isn't just about Johnny Depp there are alot of great performances in it
40
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) (1972,  G)
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd)
I wish I had seen Pink Floyd live this movie takes me there
41
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
42
Slap Shot (1977,  R)
Slap Shot
Best Sports Movie of all time
43
Slap Shot 2 - Breaking the Ice (2001,  R)
Slap Shot 2 - Breaking the Ice
Not the best movie I love it cause Bro Jake is in it
44
Rollerball (1975,  R)
Rollerball
I saw this when Roller Derby was around i kept waiting for Roller Derby to get motorcycles
45
Bullitt (1968,  PG)
Bullitt
Loved this movie not just for the car chase
46
On Any Sunday Revisited (,  Unrated)
On Any Sunday Revisited
Best motorcycle movie ever
47
Dancing At The Blue Iguana (2000,  R)
Dancing At The Blue Iguana
The best acting in this was by Sandra Oh a great character
48
Hollywood North (2003,  R)
Hollywood North
A must see for anyone who loves Canadian films
49
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky
Jennifer Tilly is great in this
50
Bound (1996,  R)
Bound
This movie was the first time I saw Joe Pantoliano in a movie he is a very good actor
51
The Crow (1994,  R)
The Crow
A great movie
52
The Crow: City of Angels (1996,  R)
The Crow: City of Angels
The second was not as good as the first but still a good movie
53
Canadian Bacon (1995,  PG)
Canadian Bacon
This movie went so far to improve Canadian and american realtions ships hehehe
54
Tommy (1975,  PG)
Tommy
Best part of the movie is the Tina Turner part
55
Top Gun (1986,  PG)
Top Gun
Seen this move over 50 times I quote lines with a guy I work with everytime she's lost that loving feeling plays on our muzac at work
56
Once Were Warriors (1994,  R)
Once Were Warriors
A very dark sad movie but so powerful you can't look away
57
Tigerland (2000,  R)
Tigerland
I can't believe I didn't see this movie when it first came out
58
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus
This movie has a very honest look at sexuality and relationships if you don't just watch it for the sex.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments