My Favorite Movies


  fb742565092's Rating My Rating
1
The Devil and Daniel Johnston (2005,  PG-13)
The Devil and Daniel Johnston 5.0 Stars
living legend.. daniel johnston is a god.
Click to Rate
2
DiG! (2004,  R)
DiG! 4.5 Stars
oh lord.. you know it aint right.. to live my life this way...
Click to Rate
3
Before Sunset (2004,  R)
Click to Rate
4
Before Sunrise (1995,  R)
Click to Rate
5
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
6
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
7
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
8
Chungking Express (1996,  PG-13)
Click to Rate
9
2046 (2005,  R)
Click to Rate
10
Half Nelson (2006,  R)
Click to Rate
11
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Last Life in the Universe (2003,  R)
Click to Rate
13
Carnal Knowledge (1971,  R)
Click to Rate
14
Dead Man (1995,  R)
Click to Rate
15
Scrap Heaven (,  Unrated)
Click to Rate
16
Tape (2001,  R)
Click to Rate
17
In Bruges (2008,  R)
Click to Rate
18
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
Click to Rate
19
Brick (2006,  R)
Click to Rate
20
Slacker (1991,  R)
Click to Rate
21
The Host (Gwoemul) (2006,  R)
Click to Rate
22
Closer (2004,  R)
Click to Rate
23
Candy (2006,  R)
Click to Rate
24
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Bottle Rocket (1996,  R)
Click to Rate
26
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
27
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
28
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Click to Rate
30
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
31
The Grateful Dead (1977,  PG)
Click to Rate
32
About a Boy (2002,  PG-13)
Click to Rate
33
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
34
Jesus' Son (1999,  R)
Click to Rate
35
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
36
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
37
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
38
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
39
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
Click to Rate
40
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
41
SubUrbia (1996,  R)
Click to Rate
42
The Last Minute (2001,  R)
Click to Rate
43
Do the Right Thing (1989,  R)
Click to Rate
44
Fearless Freaks (2005,  Unrated)
Click to Rate
45
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
46
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
47
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
48
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
49
Green Street Hooligans (2005,  R)
Click to Rate
50
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
51
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
52
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
53
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
54
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
55
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
56
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
57
Snakes on a Plane (2006,  R)
Click to Rate
58
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate