My Favorite Movies


  fb743088854's Rating My Rating
1
Stop Making Sense (1999,  Unrated)
Stop Making Sense
widely regarded as jamie engber's favorite movie of all time; this film is exciting, innovative, and rocks start to finish. david byrne sings a beautiful song and then dances with a lamp.
2
The Game (1997,  R)
3
Lost In Translation (2003,  R)
4
What About Bob? (1991,  PG)
5
Fletch (1985,  PG)
6
Sneakers (1992,  PG-13)
7
The Big Lebowski (1998,  R)
8
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
9
Hud (1963,  Unrated)
10
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
11
Tootsie (1982,  PG)
12
American Movie (1999,  R)
13
Sideways (2004,  R)
14
Adaptation (2002,  R)
15
Silver Streak (1976,  PG)
16
Young Frankenstein (1974,  PG)
17
Rosemary's Baby (1968,  R)
18
The Last Waltz (1978,  R)
19
Free to Be You and Me (1974,  Unrated)
Free to Be You and Me
maybe one of the best things ever; i first saw this in preschool. when i met marlo thomas i told her about the first time i saw it; she was impressed with my school for showing it. yeah madison, wi!
20
The Ninth Gate (1999,  R)
21
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
excellent film. the best i have seen in years.
22
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
23
Club Paradise (1986,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments