My Favorite Movies


  fb743223601's Rating My Rating
1
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
2
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
3
Dogville (2003,  R)
4
The Decalogue (,  Unrated)
5
Persona (1966,  Unrated)
6
The Mirror (Zerkalo) (White, White Day) (,  Unrated)
7
8 1/2 (1963,  Unrated)
8
Oldboy (2005,  R)
9
Manderlay (2006,  Unrated)
10
Dancer in the Dark (2000,  R)
11
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
12
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
13
Stalker (1979,  Unrated)
14
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
15
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
16
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
17
Sleuth (2007,  R)
18
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
19
Finding Nemo (2003,  G)
20
Shrek 2 (2004,  PG)
21
Madagascar (2005,  PG)
22
Monsters, Inc. (2001,  G)
23
Horton Hears a Who! (2008,  G)
24
WALL-E (2008,  G)
25
Horton Hears a Who! (1970,  Unrated)
26
Brazil (1985,  R)
27
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
28
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
29
Ratatouille (2007,  G)
30
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
31
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
32
Funny Games (1998,  Unrated)
33
Cache (Hidden) (2005,  R)
34
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007,  PG-13)
35
Martian Child (2007,  PG)
36
Being John Malkovich (1999,  R)
37
Volver (2006,  R)
38
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
39
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
40
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
41
A Passage to India (1984,  PG)
42
History of the World -- Part I (1981,  R)
43
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
44
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
45
Instinct (1999,  R)
46
Men in Black (1997,  PG-13)
47
American Splendor (2003,  R)
48
Good Bye, Lenin (2004,  R)
49
Lolita (1998,  R)
50
Crash (2004,  R)
51
Marathon Man (1976,  R)
52
Goya's Ghosts (2007,  R)
53
Hair (1979,  PG)
54
Nothing to Lose (1997,  R)
55
Collateral (2004,  R)
56
Total Recall (1990,  R)
57
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
58
Tess (1979,  PG)
59
If You Love Me, Follow Me (Qui m'aime me suive) (2000,  Unrated)
60
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
61
Dangerous Liaisons (1988,  R)
62
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
63
Underground (1995,  Unrated)
64
A Time of Gypsies (Dom za vesanje) (1998,  R)
65
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
66
In July (2001,  Unrated)
67
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
68
Solino (2002,  Unrated)
69
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
70
Mustafa hakkinda hersey (2004,  Unrated)
71
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
72
Frida (2002,  R)
73
Benny's Video (1992,  Unrated)
74
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
75
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
76
The Hours (2002,  PG-13)
77
Chicago (2002,  PG-13)
78
All That Jazz (1979,  R)
79
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
80
The Village (2004,  PG-13)
81
The Happening (2008,  R)
82
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
83
Desperado (1995,  R)
84
Picnic (1955,  PG)
85
Don't Look Now (1973,  R)
86
Bad Timing (1980,  R)
87
Papillon (1973,  R)
88
Modern Times (1936,  Unrated)
89
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
90
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
91
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
92
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
93
The Lord of the Rings (1978,  PG)
94
Libertarias (1996,  Unrated)
95
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
96
Up (2009,  PG)
97
Being There (1979,  PG)
98
The Shawshank Redemption (1994,  R)
99
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
100
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
101
Sin City (2005,  R)
102
Amadeus (1984,  R)
103
Copying Beethoven, (Klang der Stille) (2006,  PG-13)
104
Dersu Uzala (1975,  G)
105
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
106
Elephant (2003,  R)
107
Good Will Hunting (1997,  R)
108
Finding Forrester (2000,  PG-13)
109
Last Days (2005,  R)
110
Thelma & Louise (1991,  R)
111
The Piano (1993,  R)
112
'Round Midnight (1986,  R)
113
Beyond Borders (2003,  R)
114
Requiem for a Dream (2000,  R)
115
Breaking the Waves (1996,  R)
116
Die Welle (The Wave) (2008,  Unrated)
117
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
118
François Truffaut: Portraits volés (François Truffaut: Stolen Portraits) (1994,  Unrated)
119
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
120
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
121
Carmen (1983,  R)
122
Metropolis (1927,  Unrated)
123
The Shining (1980,  R)
124
A Clockwork Orange (1971,  R)
125
Eyes Wide Shut (1999,  R)
126
Spartacus (1960,  PG-13)
127
Full Metal Jacket (1987,  R)
128
The Elephant Man (1980,  PG)
129
Mulholland Drive (2001,  R)
130
Eraserhead (1977,  Unrated)
131
Wild At Heart (1990,  R)
132
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
133
Léon (The Professional) (1994,  R)
134
The Fall (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments