Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb743368791's Rating My Rating
1
About a Boy (2002,  PG-13)
2
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
3
Heartbreakers (2001,  PG-13)
4
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
5
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
6
50 First Dates (2004,  PG-13)
7
Ice Age (2002,  PG)
8
Jurassic Park (1993,  PG-13)
9
Love Letter (1995,  PG)
10
Night at the Museum (2006,  PG)
11
Notting Hill (1999,  PG-13)
12
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
13
Pretty Woman (1990,  R)
14
Sleepy Hollow (1999,  R)
15
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
16
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
17
The Holiday (2006,  PG-13)
18
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
19
Interview with the Vampire (1994,  R)
20
Men in Black (1997,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
23
Face/Off (1997,  R)
24
Closer (2004,  R)
25
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
26
Beauty and the Beast (1991,  G)
27
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
28
The Usual Suspects (1995,  R)
29
Click (2006,  PG-13)
30
American Beauty (1999,  R)
31
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
32
The Mummy (1999,  PG-13)
33
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
34
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
35
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
36
Sun yat fai lok (Happy Birthday) (2007,  Unrated)
37
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
38
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
40
The Waterboy (1998,  PG-13)
41
Titanic (1997,  PG-13)
42
X-Men (2000,  PG-13)
43
In Good Company (2004,  PG-13)
44
Transformers (2007,  PG-13)
45
Fengkuang de shitou (Crazy Stone) (2006,  Unrated)
46
Tao xue wei long (Fight Back to School) (1991,  Unrated)
47
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) (1992,  Unrated)
48
Dong jing gong lüe (Tokyo Raiders) (2000,  PG-13)
49
I'll Call You (Duk haan yum cha) (2006,  Unrated)
50
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004,  Unrated)
51
Being Julia (2004,  R)
52
The Prestige (2006,  PG-13)
53
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
54
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
55
Xiaohai bu ben (I Not Stupid) (2002,  Unrated)
56
Entrapment (1999,  PG-13)
57
Le Divorce (2003,  PG-13)
58
Sense and Sensibility (1995,  PG)
59
The Island (2005,  PG-13)
60
Geunyeoreul midji maseyo (Too Beautiful to Lie) (Don't Believe Her) (2004,  Unrated)
61
The Dark Knight (2008,  PG-13)
62
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
63
Bottle Shock (2008,  PG-13)
64
Luen ching go gup (Love on the Rocks) (2004,  Unrated)
65
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
66
My Life in Ruins (Driving Aphrodite) (2009,  PG-13)
67
Silver Medalist (Fengkuang de saiche) (Crazy Racer) (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments