Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb743600221's Rating My Rating
1
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
2
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
3
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
4
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
5
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
6
Il Mercante di pietre (The Stone Merchant) (2006,  Unrated)
7
Ben-Hur (1959,  G)
8
Cleopatra (1963,  Unrated)
9
Chocolat (2000,  PG-13)
10
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
11
Nero (2005,  PG-13)
12
A Painted House (2003,  Unrated)
13
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
14
Papillon (1973,  R)
15
The Mission (1986,  PG)
16
The Passion of the Christ (2004,  R)
17
Zulu (1964,  Unrated)
18
Imagining Argentina (2004,  R)
19
The Wind and the Lion (1975,  PG)
20
War and Peace (1956,  PG)
21
Ghetto (2007,  Unrated)
22
Casanova (2005,  R)
23
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) (1981,  PG)
24
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
25
Platoon (1986,  R)
26
L'Avare (The Miser) (1980,  Unrated)
27
Le petit beigneur (The Little Bather) (1967,  Unrated)
28
Le Gendarme de St. Tropez (1964,  Unrated)
29
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
30
Dr. No (1962,  PG)
31
Medusa (The Rhodes Incident) (Twisted) (1973,  Unrated)
32
Hiroshima (1995,  PG)
33
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
34
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments