My Favorite Movies
| fb743872774's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 2 |
Purple Rain (1984, R) |
|
| 3 |
Graffiti Bridge (1990, PG-13) |
|
| 4 |
Lean on Me (1989, PG-13) |
|
| 5 |
Cooley High (1975, PG) |
|
| 6 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 7 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 8 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 9 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 10 |
Grease (1978, PG) |
|
| 11 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 12 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 13 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 14 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 15 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 16 |
Scarface (1983, R) |
|
| 17 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 18 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 19 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 20 |
Cover (2007, PG-13) |
|
| 21 |
The Love Guru (2008, PG-13) |
|
| 22 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 23 |
Ghost (1990, R) |
|
| 24 |
Ghost Dad (1990, PG) |
|
| 25 |
Where Are My Children? (1994, Unrated) |
|
| 26 |
The Women of Brewster Place (1989, Unrated) |
|
| 27 |
Set It Off (1996, R) |
|
| 28 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 29 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 30 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 31 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 32 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 33 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 34 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
| 35 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 36 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 37 |
Above the Rim (1994, R) |
|
| 38 |
Happily Ever After (2005, Unrated) |
|
| 39 |
Buffalo Soldiers (2001, R) |
|
| 40 |
A Raisin in the Sun (2008, Unrated) |
|
| 41 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 42 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 43 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 44 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 45 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 46 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 47 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 48 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 49 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 50 |
Ali (2001, R) |
|
| 51 |
The Legend of Bagger Vance (2000, PG-13) |
|
| 52 |
Not Easily Broken (2009, PG-13) |
|
| 53 |
Like Mike (2002, PG) |
|
| 54 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 55 |
The Perfect Holiday (2007, PG) |
|
| 56 |
Half Past Dead (2002, PG-13) |
|
| 57 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
| 58 |
Two Can Play That Game (2001, R) |
|
| 59 |
The Best Man (1999, R) |
|
| 60 |
The Brothers (2001, R) |
|
| 61 |
The Inkwell (1994, R) |
|
| 62 |
The Bestman (1999, R) |
|
| 63 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 64 |
Collateral (2004, R) |
|
| 65 |
Scream 2 (1997, R) |
|
| 66 |
Woo (1998, R) |
|
| 67 |
A Low Down Dirty Shame (1994, R) |
|
| 68 |
Bamboozled (2000, R) |
|
| 69 |
Jason's Lyric (1994, R) |
|
| 70 |
Kingdom Come (2001, PG) |
|
| 71 |
Juice (1992, R) |
|
| 72 |
The Wood (1999, R) |
|
| 73 |
Higher Learning (1994, R) |
|
| 74 |
The Mod Squad (1999, R) |
|
| 75 |
Brother (2001, R) |
|
| 76 |
In Too Deep (1999, R) |
|
| 77 |
Daybreak (Bloodstream) (1993, R) |
|
| 78 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 79 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 80 |
Waist Deep (2006, R) |
|
| 81 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 82 |
Love Jones (1996, R) |
|
| 83 |
Why Do Fools Fall In Love (1998, R) |
|
| 84 |
Martin Lawrence - You So Crazy (1994, Unrated) |
|
| 85 |
College Road Trip (2008, G) |
|
| 86 |
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008, PG-13) |
|
| 87 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 88 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
| 89 |
National Security (2003, PG-13) |
|
| 90 |
Black Knight (2001, PG-13) |
|
| 91 |
Rebound (2005, PG) |
|
| 92 |
Nothing to Lose (1997, R) |
|
| 93 |
Life (1999, R) |
|
| 94 |
House Party (1990, R) |
|
| 95 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 96 |
A Thin Line Between Love and Hate (1996, R) |
|
| 97 |
House Party 2 (1991, R) |
|
| 98 |
What's the Worst That Could Happen? (2001, PG-13) |
|
| 99 |
Talkin' Dirty After Dark (1991, R) |
|
| 100 |
We Don't Die, We Multiply: The Robin Harris Story (2006, Unrated) |
|
| 101 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 102 |
Recess: School's Out (2001, G) |
|
| 103 |
Eddie Murphy Raw (1987, R) |
|
| 104 |
Eddie Murphy Delirious (1983, Unrated) |
|
| 105 |
Dr. Dolittle (1998, PG-13) |
|
| 106 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 107 |
The Nutty Professor (1996, PG-13) |
|
| 108 |
Dr. Dolittle 2 (2001, PG) |
|
| 109 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 110 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 111 |
Beverly Hills Cop II (1987, R) |
|
| 112 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 113 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 114 |
Showtime (2002, PG-13) |
|
| 115 |
Bowfinger (1999, PG-13) |
|
| 116 |
48 HRS (1982, R) |
|
| 117 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 118 |
Another 48 Hrs. (1990, R) |
|
| 119 |
Harlem Nights (1989, R) |
|
| 120 |
Vampire in Brooklyn (1995, R) |
|
| 121 |
The Family That Preys (2008, PG-13) |
|
| 122 |
American Violet (2009, PG-13) |
|
| 123 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 124 |
Beauty Shop (2005, PG-13) |
|
| 125 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
| 126 |
The Wild Thornberrys Movie (2002, PG) |
|
| 127 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
| 128 |
The Singing Detective (2003, R) |
|
| 129 |
Mumford (1999, R) |
|
| 130 |
Holiday Heart (2000, R) |
|
| 131 |
American Legends (2001, G) |
|
| 132 |
The Gun in Betty Lou's Handbag (1992, PG-13) |
|
| 133 |
Down in the Delta (1998, PG-13) |
|
| 134 |
Mandela (1987, Unrated) |
|
| 135 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 136 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 137 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
| 138 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 139 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 140 |
The Pagemaster (1994, PG) |
|
| 141 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
| 142 |
Made in America (1993, PG-13) |
|
| 143 |
Jumpin' Jack Flash (1986, R) |
|
| 144 |
Boys on the Side (1995, R) |
|
| 145 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 146 |
The Player (1992, R) |
|
| 147 |
Ghosts of Mississippi (1997, R) |
|
| 148 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 149 |
Sarafina (1992, PG-13) |
|
| 150 |
The Long Walk Home (1990, PG) |
|
| 151 |
Clara's Heart (1988, PG-13) |
|
| 152 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 153 |
Meet The Browns (2008, PG-13) |
|
| 154 |
Nothing But the Truth (2008, R) |
|
| 155 |
Gospel Hill (2008, Unrated) |
|
| 156 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 157 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |
|
| 158 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 159 |
Supernova (2000, PG-13) |
|
| 160 |
The Rosa Parks Story (2002, Unrated) |
|
| 161 |
The Lazarus Child (2004, Unrated) |
|
| 162 |
Africans in America (1998, Unrated) |
|
| 163 |
Locked Up: A Mother's Rage (Other Side of Love) (1991, Unrated) |
|
| 164 |
The People Speak (2009, Unrated) |
|
| 165 |
Angels in the Outfield (1994, PG) |
|
| 166 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 167 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 168 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 169 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 170 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 171 |
Predator 2 (1990, R) |
|
| 172 |
Escape from Alcatraz (1979, PG) |
|
| 173 |
The Cookout (2004, PG-13) |
|
| 174 |
Gone Fishin' (1997, PG) |
|
| 175 |
Beloved (1998, R) |
|
| 176 |
The Flight of the Intruder (1991, PG-13) |
|
| 177 |
Iceman (1984, PG) |
|
| 178 |
A Rage in Harlem (1991, R) |
|
| 179 |
Missing In America (2005, PG-13) |
|
| 180 |
A Raisin in the Sun (1989, Unrated) |
|
| 181 |
Scared Straight! (1978, Unrated) |
|
| 182 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
| 183 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 184 |
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007, PG) |
|
| 185 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 186 |
Biker Boyz (2003, PG-13) |
|
| 187 |
Osmosis Jones (2001, PG) |
|
| 188 |
King of New York (1990, R) |
|
| 189 |
Just Cause (1994, R) |
|
| 190 |
School Daze (1988, R) |
|
| 191 |
Hoodlum (1997, R) |
|
| 192 |
Othello (1995, R) |
|
| 193 |
Death Wish 2 (1982, R) |
|
| 194 |
Fled (1996, R) |
|
| 195 |
The Cotton Club (1984, R) |
|
| 196 |
The Tuskegee Airmen (1995, PG-13) |
|
| 197 |
Belly (1998, R) |
|
| 198 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
| 199 |
Gridlock'd (1997, R) |
|
| 200 |
Bullet (1996, R) |
|
| 201 |
Why Did I Get Married? (2007, PG-13) |
|
| 202 |
Take the Money and Run (1969, PG) |
|
| 203 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 204 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 205 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 206 |
Lakeview Terrace (2008, PG-13) |
|
| 207 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 208 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 209 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 210 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 211 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 212 |
Black Snake Moan (2007, R) |
|
| 213 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 214 |
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005, PG-13) |
|
| 215 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 216 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 217 |
Shaft (2000, R) |
|
| 218 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 219 |
Rules of Engagement (2000, R) |
|
| 220 |
Kiss of Death (1995, R) |
|
| 221 |
Jungle Fever (1991, R) |
|
| 222 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 223 |
The Sum of All Fears (2002, PG-13) |
|
| 224 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 225 |
Deep Impact (1998, PG-13) |
|
| 226 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
| 227 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
| 228 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 229 |
Kiss The Girls (1997, R) |
|
| 230 |
Glory (1989, R) |
|
| 231 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 232 |
Chain Reaction (1996, PG-13) |
|
| 233 |
10 Items or Less (2006, R) |
|
| 234 |
The Contract (2006, R) |
|
| 235 |
The Hunting of the President (2004, Unrated) |
|
| 236 |
Johnny Handsome (1989, R) |
|
| 237 |
Street Smart (1987, R) |
|
| 238 |
Sunset Park (1996, R) |
|
| 239 |
Old School (2003, R) |
|
| 240 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 241 |
Wedding Crashers (2005, R) |














































































































































































































































