My Favorite Movies


  fb743964539's Rating My Rating
1
Babe (1995,  G)
2
Gone With the Wind (1939,  G)
3
When Harry Met Sally (1989,  R)
4
The Usual Suspects (1995,  R)
5
Notting Hill (1999,  PG-13)
6
The Silence of the Lambs (1991,  R)
7
October Sky (1999,  PG)
8
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003,  PG-13)
9
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
10
The Sound of Music (1965,  G)
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
12
The Spanish Prisoner (1997,  PG)
13
Far From Heaven (2003,  PG-13)
14
Singin' in the Rain (1952,  G)
15
Midnight Run (1988,  R)
16
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
17
Dave (1993,  PG-13)
18
The Princess Bride (1987,  PG)
19
All About Eve (1950,  Unrated)
20
Memento (2000,  R)
21
About a Boy (2002,  PG-13)
22
Raiders of the Lost Ark (,  PG)
23
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
24
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
25
Wedding Crashers (2005,  R)
26
His Girl Friday (1940,  Unrated)
27
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
28
Planet of the Apes (1968,  PG)
29
There's Something About Mary (1998,  R)
30
The Color Purple (1985,  PG-13)
31
Batman Begins (2005,  PG-13)
32
Sixteen Candles (1984,  PG)
33
Pulp Fiction (1994,  R)
34
Muriel's Wedding (1995,  R)
35
Mean Girls (2004,  PG-13)
36
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
37
Fargo (1996,  R)
38
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
39
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
40
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
41
North by Northwest (1959,  Unrated)
42
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
43
The Women (1939,  Unrated)
44
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
45
Huozhe (To Live) (Lifetimes) (Living) (1994,  R)
46
Donnie Darko (2001,  R)
47
Pillow Talk (1959,  Unrated)
48
Dead Poets Society (1989,  PG)
49
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
50
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
51
50 First Dates (2004,  PG-13)
52
A League of Their Own (1992,  PG)
53
Chocolat (2000,  PG-13)
54
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
55
Shakespeare in Love (1998,  R)
56
Legally Blonde (2001,  PG-13)
57
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
58
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
59
The Incredibles (2004,  PG)
60
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
61
The Insider (1999,  R)
62
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
63
Rear Window (1954,  PG)
64
Cast Away (2000,  PG-13)
65
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
66
Trading Places (1983,  R)
67
Citizen Kane (1941,  PG)
68
A Christmas Story (1983,  PG)
69
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
70
Silver City (2004,  R)
71
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
72
Something to Talk About (1995,  R)
73
The Untouchables (1987,  R)
74
Wag the Dog (1997,  R)
75
Heartbreakers (2001,  PG-13)
76
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
77
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
78
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
79
L.A. Confidential (1997,  R)
80
Jean De Florette (1986,  PG)
81
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
82
Dead Again (1991,  R)
83
The Kid (2000,  PG)
84
Double Happiness (1995,  PG-13)
85
Harold and Maude (1971,  PG)
86
The Station Agent (2003,  R)
87
Reversal of Fortune (1990,  R)
88
Elf (2003,  PG)
89
Superman (1978,  PG)
90
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
91
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
92
While You Were Sleeping (1995,  PG)
93
Moonstruck (1987,  PG)
94
Gosford Park (2001,  R)
95
The Prestige (2006,  PG-13)
96
Vertigo (1958,  PG)
97
Waiting to Exhale (1995,  R)
98
Presumed Innocent (1990,  R)
99
Contact (1997,  PG)
100
No Way Out (1987,  R)
101
Stuck On You (2003,  PG-13)
102
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
103
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
104
Bring It On (2000,  PG-13)
105
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
106
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
107
Clueless (1995,  PG-13)
108
Crash (2004,  R)
109
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
110
Finding Nemo (2003,  G)
111
Little Miss Sunshine (2006,  R)
112
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
113
Red Eye (2005,  PG-13)
114
Thank You For Smoking (2006,  R)
115
Booty Call (1997,  R)
116
Down with Love (2003,  PG-13)
117
Dangerous Liaisons (1988,  R)
118
The Hours (2002,  PG-13)
119
The Notebook (2004,  PG-13)
120
The Village (2004,  PG-13)
121
Traffic (2000,  R)
122
Waitress (2007,  PG-13)
123
Fools Rush In (1997,  PG-13)
124
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
125
Being John Malkovich (1999,  R)
126
Bubble (2006,  R)
127
Do the Right Thing (1989,  R)
128
Junebug (2005,  R)
129
Conversations With Other Women (2006,  R)
130
Moonlight Mile (2007,  Unrated)
131
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
132
Network (1976,  R)
133
Ordinary People (1980,  R)
134
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
135
Parenthood (1989,  PG-13)
136
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
137
Terms of Endearment (1983,  PG)
138
The American President (1995,  PG-13)
139
The Joy Luck Club (1993,  R)
140
The Upside of Anger (2005,  R)
141
Witness (1985,  R)
142
Rabbit-Proof Fence (2002,  PG)
143
Sommersby (1993,  PG-13)
144
Maverick (1994,  PG)
145
Tootsie (1982,  PG)
146
Elizabeth (1998,  R)
147
You Can Count On Me (2000,  R)
148
Election (1999,  R)
149
Pleasantville (1998,  PG-13)
150
A Bug's Life (1998,  G)
151
Sneakers (1992,  PG-13)
152
A River Runs Through It (1992,  PG)
153
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
154
In Good Company (2004,  PG-13)
155
Before Sunrise (1995,  R)
156
Gattaca (1997,  PG-13)
157
House Party (1990,  R)
158
Waking Life (2001,  R)
159
Frequency (2000,  PG-13)
160
Fly Away Home (1996,  PG)
161
Frida (2002,  R)
162
French Kiss (1995,  PG-13)
163
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) (2003,  G)
164
Honeymoon in Vegas (1992,  PG-13)
165
Misery (1990,  R)
166
Look at Me (,  Unrated)
167
The Valet (La Doublure) (2007,  PG-13)
168
Mrs. Brown (1997,  PG)
169
Only You (1994,  PG)
170
It Could Happen to You (1994,  PG)
171
Ridicule (1996,  R)
172
Swingers (1996,  R)
173
Comedian (2002,  R)
174
sex, lies, and videotape (1989,  R)
175
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
176
Sunshine State (2002,  PG-13)
177
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
178
The Matador (2005,  R)
179
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
180
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
181
Sweet Dreams (1985,  PG-13)
182
That Touch of Mink (1962,  Unrated)
183
Something New (2006,  PG-13)
184
American History X (1998,  R)
185
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
186
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
187
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
188
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
189
Penelope (2006,  PG)
190
Sliding Doors (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments