My Favorite Movies
| fb744078295's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 2 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 3 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 4 |
Witness (1985, R) |
|
| 5 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 6 |
Frida (2002, R) |
|
| 7 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 8 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 9 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 10 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 11 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
| 12 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 13 |
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service) (1989, G) |
|
| 14 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
| 15 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, G) |
|
| 16 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 17 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 18 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 19 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 20 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000, R) |
|
| 21 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 22 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 23 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 24 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 25 |
Lucas (1986, PG-13) |
|
| 26 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 27 |
Encino Man (1992, PG) |
|
| 28 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 29 |
Deconstructing Harry (1997, R) |
|
| 30 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 31 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 32 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 33 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 34 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 35 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 36 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 37 |
Step Brothers (2008, R)
This was one of the best comedies I've ever seen. I thought it would be cute but kind of on the boring side. On the contrary, I can watch it any day of the week and find more and more subtleties that make me laugh. I seriously laughed so hard that tears were running down my face. John C. Reilly cracks my ass up in this movie, he was so good and they take their humor to that grade school level but somehow it works. "Shut your mouth, esse!" |





































