My Favorite Movies


  fb746820432's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
4
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
5
Chicago (2002,  PG-13)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
9
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Shrek (2001,  PG)
12
Shrek 2 (2004,  PG)
13
The Incredibles (2004,  PG)
14
The Italian Job (2003,  PG-13)
15
The Matrix (1999,  R)
16
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
17
The Shawshank Redemption (1994,  R)
18
The Wizard of Oz (1939,  G)
19
Trainspotting (1996,  R)
20
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
21
Kulový blesk (Ball Lightning) (1978,  Unrated)
22
Night on Earth (1991,  R)
23
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
24
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
25
Dead Man (1995,  R)
26
Mystery Train (1989,  R)
27
Lonesome Jim (2006,  R)
28
Animal Factory (2000,  R)
29
Ghost World (2001,  R)
30
The Big Lebowski (1998,  R)
31
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
32
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
33
Small Time Crooks (2000,  PG)
34
Deconstructing Harry (1997,  R)
35
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
36
Zelig (1983,  PG)
37
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
38
Man on the Moon (1999,  R)
39
Valmont (1989,  R)
40
Amadeus (1984,  R)
41
A Blonde in Love (Lasky jedne plavovlasky) (1966,  Unrated)
42
Jára Cimrman lezící, spící(Jára Cimrman Lying, Sleeping ) (1983,  Unrated)
43
Vynález zkázy (The Fabulous World of Jules Verne)(A Deadly Invention) (1958,  Unrated)
44
Valerie and Her Week of Wonders (1970,  Unrated)
45
6ixtynin9 (Ruang talok 69) (2000,  R)
46
Kamikaze Girls (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments