My Favorite Movies


  fb747174020's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
2
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
3
Taxi Driver (1976,  R)
4
Fight Club (1999,  R)
5
The Shining (1980,  R)
6
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
8
Lost Highway (1997,  R)
9
Requiem for a Dream (2000,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
12
Funny Games (1998,  Unrated)
13
Closer (2004,  R)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
A Soap (En Soap) (2006,  Unrated)
16
No Country for Old Men (2007,  R)
17
13 Tzameti (2005,  Unrated)
18
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
19
Scarface (1983,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
21
Saw (2004,  R)
22
Sin City (2005,  R)
23
The Departed (2006,  R)
24
The Matrix (1999,  R)
25
The Silence of the Lambs (1991,  R)
26
The Usual Suspects (1995,  R)
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
28
Titanic (1997,  PG-13)
29
Muhsin Bey (1987,  Unrated)
30
The Godfather (1972,  R)
31
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
32
Trainspotting (1996,  R)
33
V for Vendetta (2006,  R)
34
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
35
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
36
1408 (2007,  PG-13)
37
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
38
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
39
Kader (2006,  Unrated)
40
Full Metal Jacket (1987,  R)
41
Autumn (Sonbahar) (2008,  Unrated)
42
Selvi boylum, al yazmalim (The Girl with the Red Scarf) (1977,  Unrated)
43
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
44
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
45
Milk (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments