My Favorite Movies


  fb747541631's Rating My Rating
1
Z (1969,  PG)
2
Missing (1982,  PG)
3
In the Name of the Father (1993,  R)
4
QB VII (1974,  Unrated)
5
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
6
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
8
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
9
Zorro, the Gay Blade (1981,  PG)
10
Young Frankenstein (1974,  PG)
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
16
The Matrix (1999,  R)
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
18
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
19
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
20
The Godfather (1972,  R)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
25
Gladiator (2000,  R)
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
27
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
28
The Hunt for Red October (1990,  PG)
29
Finding Forrester (2000,  PG-13)
30
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
31
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
32
The Wind and the Lion (1975,  PG)
33
Highlander (1986,  R)
34
300 (2007,  R)
35
The Silence of the Lambs (1991,  R)
36
Interview with the Vampire (1994,  R)
37
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
38
The Usual Suspects (1995,  R)
39
Enemy Mine (1985,  PG-13)
40
The Dark Knight (2008,  PG-13)
41
Secretary (2002,  R)
42
Underworld (2003,  R)
43
Underworld: Evolution (2006,  R)
44
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
45
Antz (1998,  PG)
46
Ice Age (2002,  PG)
47
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
48
Madagascar (2005,  PG)
49
A Bug's Life (1998,  G)
50
History of the World -- Part I (1981,  R)
51
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
52
High Anxiety (1977,  PG)
53
The Addams Family (1991,  PG-13)
54
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
55
Along Came a Spider (2001,  R)
56
Sherlock Holmes - The Hound of the Baskervilles (1983,  Unrated)
57
Shrek (2001,  PG)
58
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
59
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
60
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
61
The Departed (2006,  R)
62
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
63
Saving Private Ryan (1998,  R)
64
The Color Purple (1985,  PG-13)
65
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
66
Amistad (1997,  R)
67
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
68
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
69
The Untouchables (1987,  R)
70
Dressed to Kill (1980,  R)
71
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
72
The Shining (1980,  R)
73
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
74
Spartacus (1960,  PG-13)
75
Addams Family Values (1993,  PG-13)
76
Brother Bear (2003,  G)
77
Finding Nemo (2003,  G)
78
Constantine (2005,  R)
79
The Birds (1963,  PG-13)
80
Dial M for Murder (1954,  PG)
81
Rear Window (1954,  PG)
82
Vertigo (1958,  PG)
83
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
84
Dead Poets Society (1989,  PG)
85
The Birdcage (1996,  R)
86
Bagdad Cafe (1988,  PG)
87
There's Something About Mary (1998,  R)
88
Shrek 2 (2004,  PG)
89
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
90
The Illusionist (2006,  PG-13)
91
Angel Heart (1987,  R)
92
Seven (Se7en) (1995,  R)
93
Unforgiven (1992,  R)
94
Serpico (1973,  R)
95
The Devil's Advocate (1997,  R)
96
Scarface (1983,  R)
97
Scent of a Woman (1992,  R)
98
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
99
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
100
Rain Man (1988,  R)
101
Tootsie (1982,  PG)
102
Papillon (1973,  R)
103
Ronin (1998,  R)
104
The Deer Hunter (1978,  R)
105
Meet the Parents (2000,  PG-13)
106
Independence Day (1996,  PG-13)
107
Star Wars: Secrets of the Rebellion (2008,  Unrated)
108
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
109
sex, lies, and videotape (1989,  R)
110
If I Were You (Se Eu Fosse Voce) (2006,  Unrated)
111
Se Eu Fosse Vocę 2 (If I Were You 2) (2009,  Unrated)
112
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
113
ˇÁtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
114
Bitter Moon (1992,  R)
115
Chinatown (1974,  R)
116
Pirates (1986,  PG)
117
Apocalypse Now (1979,  R)
118
Star Trek (2009,  PG-13)
119
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
120
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
121
The Terminator (1984,  R)
122
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
123
Alien (1979,  R)
124
Alien Resurrection (1997,  R)
125
Alien 3 (1992,  R)
126
Blade Runner (1982,  R)
127
Flushed Away (2006,  PG)
128
Robots (2005,  PG)
129
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
130
Me, Myself & Irene (2000,  R)
131
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
132
American History X (1998,  R)
133
Shark Tale (2004,  PG)
134
Nell (1994,  PG-13)
135
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
136
The Godfather, Part II (1974,  R)
137
The Conversation (1974,  PG)
138
V for Vendetta (2006,  R)
139
Copycat (1995,  R)
140
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
141
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
142
Thelma & Louise (1991,  R)
143
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
144
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
145
Mighty Aphrodite (1995,  R)
146
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
147
Sleeper (1973,  PG)
148
Ladyhawke (1985,  PG-13)
149
The Hitcher (1986,  R)
150
Etz Limon (Lemon Tree) (2009,  Unrated)
151
Body of Lies (2008,  R)
152
L.A. Confidential (1997,  R)
153
American Gangster (2007,  R)
154
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
155
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
156
A Man Called Horse (1970,  R)
157
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
158
Batman Begins (2005,  PG-13)
159
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
160
The Negotiator (1998,  R)
161
Braveheart (1995,  R)
162
The Italian Job (2003,  PG-13)
163
The Score (2001,  R)
164
The Shawshank Redemption (1994,  R)
165
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
166
Sleepy Hollow (1999,  R)
167
Fallen Angels (1995,  Unrated)
168
Con Air (1997,  R)
169
Runaway Jury (2003,  PG-13)
170
The Contract (2006,  R)
171
Freedom Writers (2007,  PG-13)
172
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
173
Die Hard (1988,  R)
174
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
175
The Jackal (1997,  R)
176
The Lion King (1994,  G)
177
Ghosts of Mississippi (1997,  R)
178
Sarafina (1992,  PG-13)
179
Lethal Weapon (1987,  R)
180
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
181
The Prince of Egypt (1998,  PG)
182
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
183
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
184
Mystic River (2003,  R)
185
The Interpreter (2005,  PG-13)
186
Enemy of the State (1998,  R)
187
The Firm (1993,  R)
188
No Way Out (1987,  R)
189
The French Connection (1971,  R)
190
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
191
El Che - Investigating a Legend (1998,  Unrated)
192
JFK (1991,  R)
193
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
194
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
195
Eye of the Needle (1981,  R)
196
Stakeout (1987,  R)
197
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
198
Titan A.E. (2000,  PG)
199
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
200
Jurassic Park (1993,  PG-13)
201
Heaven Can Wait (1978,  PG)
202
A Grande Família - O Filme (2007,  Unrated)
203
Os Normais (So Normal) (2003,  Unrated)
204
School of Life (2004,  Unrated)
205
Chicken Run (2000,  G)
206
The Incredibles (2004,  PG)
207
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
208
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
209
X-Men (2000,  PG-13)
210
Happy Feet (2006,  PG)
211
The Vanishing (1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments