Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb750876658's Rating My Rating
1
Superman (1978,  PG)
2
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
3
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
4
Batman: The Movie (1966,  PG)
5
Batman (1989,  PG-13)
6
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
7
The Batman/Superman Movie (1998,  PG)
8
Batman & Mr. Freeze - SubZero (1998,  Unrated)
9
Batman Beyond - Return of the Joker (2000,  PG)
10
Batman - Mystery of the Batwoman (2003,  PG)
11
Batman: Dead End (2003,  Unrated)
12
It's My Party (1996,  R)
13
The Birdcage (1996,  R)
14
Back to the Future (1985,  PG)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
18
The Breakfast Club (1985,  R)
19
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
20
Justice League Unlimited: Joining Forces (,  Unrated)
21
Grease 2 (1982,  PG)
22
Pretty Woman (1990,  R)
23
The Matrix (1999,  R)
24
The Dark Knight (2008,  PG-13)
25
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
26
Batman Beyond - The Movie (1999,  Unrated)
27
The Batman vs Dracula: The Animated Movie (2005,  Unrated)
28
Batman: Holy Batmania (2004,  Unrated)
29
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
30
Superman: Brainiac Attacks (2006,  Unrated)
31
Look Up in the Sky: The Amazing Story of Superman (2006,  Unrated)
32
Superman: The Last Son of Krypton (1996,  PG)
33
Superman and the Mole-Men (1951,  Unrated)
34
It's a Bird, It's a Plane, It's Superman (1975,  Unrated)
35
Atom Man vs. Superman (1950,  Unrated)
36
Superman (1948,  Unrated)
37
Sordid Lives (2000,  R)
38
Two of a Kind (1983,  PG)
39
A Christmas Romance (1994,  PG)
40
Toomorrow (1970,  Unrated)
41
Halloween (1978,  R)
42
Halloween H2O (1998,  R)
43
Hairspray (2007,  PG)
44
Saturday Night Fever (1977,  PG)
45
Deep Blue Sea (1999,  R)
46
Justice League: Starcrossed the Movie (2004,  Unrated)
47
Justice League Unlimited (2001,  Unrated)
48
Justice League of America (1997,  Unrated)
49
Flashdance (1983,  R)
50
Footloose (1984,  PG)
51
Fame (1980,  R)
52
Wonder Woman: Who's Afraid of Diana Prince? (1967,  Unrated)
53
Wonder Woman (1974,  Unrated)
54
Planet of the Apes (1968,  PG)
55
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
56
The Island of Dr. Moreau (1977,  PG)
57
Son of Godzilla (1967,  PG)
58
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) (1985,  PG)
59
King Kong vs. Godzilla (1963,  Unrated)
60
Godzilla 2000 (2000,  PG)
61
Godzilla: Final Wars (2004,  PG)
62
Godzilla, King of the Monsters! (1956,  Unrated)
63
King Kong (2005,  PG-13)
64
King Kong (1976,  PG)
65
King Kong (1933,  Unrated)
66
King Kong Lives (1986,  PG-13)
67
The Jerk (1979,  R)
68
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
69
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
70
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
71
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
72
Stripes (1981,  R)
73
Tootsie (1982,  PG)
74
Meatballs (1979,  PG)
75
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
76
Scream 3 (2000,  R)
77
Back to the Future Part II (1989,  PG)
78
Aquaman (2006,  Unrated)
79
About Last Night... (1986,  R)
80
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
81
Big (1988,  PG)
82
That Thing You Do! (1996,  PG)
83
X-Men (2000,  PG-13)
84
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
85
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
86
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
87
Star Trek Generations (1994,  PG)
88
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
89
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
90
The First Wives Club (1996,  PG)
91
The Lion King (1994,  G)
92
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
93
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
94
Return to the Bat Cave: The Misadventures of Adam and Burt (2003,  Unrated)
95
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
96
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
97
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
98
Wayne's World (1992,  PG-13)
99
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
100
A Very Brady Sequel (1996,  PG-13)
101
A Very Brady Christmas (1988,  Unrated)
102
The Brady Girls Get Married (The Brady Brides) (1981,  Unrated)
103
Sixteen Candles (1984,  PG)
104
Superman II (1980,  PG)
105
Superman III (1983,  PG)
106
Supergirl (1984,  PG)
107
Superman Returns (2006,  PG-13)
108
Batman Returns (1992,  PG-13)
109
Batman Forever (1995,  PG-13)
110
Batman Begins (2005,  PG-13)
111
Grease (1978,  PG)
112
Xanadu (1980,  PG)
113
A Mom for Christmas (1990,  G)
114
Halloween II (1981,  R)
115
Jaws (1975,  PG)
116
Scream 2 (1997,  R)
117
Jaws 2 (1978,  PG)
118
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
119
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
120
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
121
Clueless (1995,  PG-13)
122
Legally Blonde (2001,  PG-13)
123
The Legend of Billie Jean (1985,  PG-13)
124
Rent (2005,  PG-13)
125
Trick (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments