My Favorite Movies


  fb751048407's Rating My Rating
1
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
My all-time favorite.
2
Spaceballs (1987,  PG)
3
Casablanca (1943,  PG)
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
5
Crash (2004,  R)
Crash
This film was incredibly well done.
6
Snatch (2001,  R)
7
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
While this movie doesn't have any big names or received much publicity, it's a great sci-fi flick that deserves your attention.
8
The Devil's Advocate (1997,  R)
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
10
American History X (1998,  R)
11
Children of Men (2006,  R)
12
Click (2006,  PG-13)
13
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
14
The Shawshank Redemption (1994,  R)
15
Dogma (1999,  R)
16
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
17
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
18
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
19
Fight Club (1999,  R)
20
The Emperor's New Groove (2000,  G)
21
Blazing Saddles (1974,  R)
22
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
23
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
24
Schindler's List (1993,  R)
25
Shaun of the Dead (2004,  R)
26
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
27
The Matrix (1999,  R)
28
The Fifth Element (1997,  PG-13)
29
The Sandlot (1993,  PG)
30
Chicago (2002,  PG-13)
31
The Usual Suspects (1995,  R)
32
V for Vendetta (2006,  R)
33
Wayne's World (1992,  PG-13)
34
Magnolia (1999,  R)
35
Young Frankenstein (1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments