My Favorite Movies


  fb751100497's Rating My Rating
1
The Piano (1993,  R)
2
Golden Days (2007,  Unrated)
3
The Queen (2006,  PG-13)
4
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
5
High School Musical (2006,  Unrated)
6
I Am Sam (2002,  PG-13)
7
8 Mile (2002,  R)
8
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
9
Big Fish (2003,  PG-13)
10
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
11
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
12
City of Angels (1998,  PG-13)
13
Dreamgirls (2006,  PG-13)
14
Forrest Gump (1994,  PG-13)
15
Gone With the Wind (1939,  G)
16
Home Alone (1990,  PG)
17
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
18
Ray (2004,  PG-13)
19
Taxi Driver (1976,  R)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
21
The Sound of Music (1965,  G)
22
You've Got Mail (1998,  PG)
23
When Harry Met Sally (1989,  R)
24
Wedding Crashers (2005,  R)
25
Training Day (2001,  R)
26
Titanic (1997,  PG-13)
27
The Notebook (2004,  PG-13)
28
50 First Dates (2004,  PG-13)
29
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
30
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
31
Happy Feet (2006,  PG)
32
Elizabeth (1998,  R)
33
Elizabeth I (,  Unrated)
34
Jane Eyre (1944,  R)
35
A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin (2005,  Unrated)
36
The Golden Compass (2007,  PG-13)
37
Matthew Barney: No Restraint (1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments