My Favorite Movies


  fb751780522's Rating My Rating
1
Ran (1985) (,  Unrated)
Ran (1985)
my # one film.:)
2
The Seventh Seal (,  Unrated)
3
Citizen Kane (1941,  PG)
4
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander)
Henrik Ibsen? much:)
5
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
top five
6
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
7
Dune (1984,  PG-13)
8
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
top 10
9
Amadeus (1984,  R)
10
Persona (1966,  Unrated)
11
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
12
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
13
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
14
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
15
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
16
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume)
top five
17
Chariots of Fire (1981,  PG)
18
Spirit of the Marathon (2007,  PG)
19
The Last Emperor (1987,  PG-13)
20
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
21
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate)
an old fave of mine
22
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
23
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
24
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
25
Amores Perros (2001,  R)
26
Shortbus (2006,  Unrated)
27
Ram Dass: Fierce Grace (2002,  Unrated)
28
Nuit et Brouillard (Night and Fog) (1955,  Unrated)
Nuit et Brouillard (Night and Fog)
a must see
29
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003,  PG-13)
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara
a must see
30
Body of War (2008,  Unrated)
31
War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death (2007,  Unrated)
32
The Peacekeepers (Le Prix de la paix) (2005,  Unrated)
33
The Peace! (2003,  Unrated)
34
The Corporation (2004,  Unrated)
The Corporation
A must see
35
Fight Club (1999,  R)
36
Blue Gold: World Water Wars (2008,  Unrated)
37
Life And Debt (2001,  Unrated)
38
The American Ruling Class (2005,  Unrated)
39
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
An Inconvenient Truth
take a good look
40
The Business of Being Born (2008,  Unrated)
41
Who Killed the Electric Car? (2006,  PG)
Who Killed the Electric Car?
a must see
42
Food, Inc. (2009,  PG)
43
After Innocence (2005,  Unrated)
44
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
45
Water (2005,  PG-13)
46
Yesterday (2004,  Unrated)
47
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
48
Frida (2002,  R)
49
Volver (2006,  R)
Volver
cruz can sing:)
50
Yi Yi (2000,  Unrated)
51
Chungking Express (1996,  PG-13)
Chungking Express
loved it:)
52
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
53
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
54
Raincoat (2004,  Unrated)
55
Afghan Star (2009,  Unrated)
56
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
57
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
58
Last Life in the Universe (2004,  R)
59
6ixtynin9 (Ruang talok 69) (2000,  R)
60
Ugetsu monogatari (1954,  Unrated)
61
2046 (2005,  R)
62
Happy Times (2002,  PG)
Happy Times
the application scene was great
63
No Country for Old Men (2007,  R)
64
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
65
Traffic (2000,  R)
66
Trainspotting (1996,  R)
67
Requiem for a Dream (2000,  R)
68
Sling Blade (1997,  R)
69
Crash (2004,  R)
70
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
71
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
72
Lost In Translation (2003,  R)
73
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
74
Dirty Filthy Love (,  R)
75
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
76
Scratch (2002,  R)
Scratch
this is the story of hip hop
77
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
thanks michael
78
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
wow
79
Akira (1988,  R)
80
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
81
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
82
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
83
Tony Takitani (2005,  Unrated)
84
Henry V (1989,  PG-13)
85
Hamlet (1990,  PG)
86
Romeo and Juliet (1968,  PG)
87
Fiddler on the Roof (1971,  G)
88
Glass: A Portrait of Philip in Twelve Parts (2008,  Unrated)
89
The Dresser (1983,  PG)
90
La Bohème (1994,  Unrated)
91
Whale Rider (2003,  PG-13)
92
The Princess Bride (1987,  PG)
93
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
hot
94
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
95
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
96
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
97
Millennium Actress (Sennen joyû) (2001,  PG)
Millennium Actress (Sennen joyû)
cute stuff:)
98
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
fun
99
Pump up the Volume (1990,  R)
100
Heathers (1988,  R)
101
Young Frankenstein (1974,  PG)
102
Little Miss Sunshine (2006,  R)
103
Dead Again (1991,  R)
104
Léon (The Professional) (1994,  R)
105
Amandla! A Revolution in Four Part Harmony (2002,  PG-13)
Amandla! A Revolution in Four Part Harmony
a must see
106
Cilantro y Perejil (Recipes to Stay Together) (1997,  PG-13)
107
Huozhe (To Live) (Lifetimes) (Living) (1994,  R)
108
Quitting (2002,  R)
109
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
110
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
111
Riding Giants (2004,  PG-13)
112
Point Break (1991,  R)
113
Slumdog Millionaire (2008,  R)
114
Deliver Us From Evil (2006,  Unrated)
115
Doubt (2008,  PG-13)
116
The Atheism Tapes (2005,  Unrated)
117
Fear and Trembling (2004,  Unrated)
118
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
119
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
120
A Guide to Recognizing Your Saints (2006,  R)
121
Algeria, Unspoken Stories (2007,  Unrated)
122
Promises (2002,  Unrated)
123
Beyond Belief (2008,  Unrated)
124
Killer at Large (2008,  Unrated)
125
Le Cerf-volant (The Kite) (2003,  Unrated)
126
Words of My Perfect Teacher (2006,  Unrated)
127
American Zombie (2007,  Unrated)
American Zombie
Happy halloween:)
128
Away We Go (2009,  R)
129
Ping Pong Playa (2007,  PG-13)
130
I'm the One That I Want (2000,  Unrated)
131
George Carlin: Complaints and Grievances (2001,  Unrated)
132
Touching the Void (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments