My Favorite Movies
| fb753280421's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lemming (2006, Unrated) |
|
| 2 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 3 |
Papillon (1973, R) |
|
| 4 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 5 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 6 |
Munich (2005, R) |
|
| 7 |
Kikujiro (2000, PG-13) |
|
| 8 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 9 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 10 |
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966, Unrated) |
|
| 11 |
Casino (1995, R) |
|
| 12 |
Marie and Bruce (2004, Unrated) |
|
| 13 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 14 |
Maverick (1994, PG) |
|
| 15 |
Married to the Mob (1988, R) |
|
| 16 |
The Story of Us (1999, R) |
|
| 17 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 18 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Coffee and Cigarettes (2004, R) |
|
| 20 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 21 |
Autumn in New York (2000, PG-13) |
|
| 22 |
Funny Girl (1968, G) |
|
| 23 |
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003, R) |
|
| 24 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
| 25 |
Showtime (2002, PG-13) |
|
| 26 |
Laws of Attraction (2004, PG-13) |
|
| 27 |
Mr. Jones (1993, R) |
|
| 28 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 29 |
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004, R) |
|
| 30 |
City of Ghosts (2003, R) |
|
| 31 |
One Fine Day (1996, PG) |
|
| 32 |
Six Days, Seven Nights (1998, PG-13) |
|
| 33 |
Scarlett (, PG-13) |
|
| 34 |
Treasure Island (1972, G) |
|
| 35 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 36 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 37 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 38 |
The Thomas Crown Affair (1999, R) |
|
| 39 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 40 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 41 |
Giant (1956, G) |
|
| 42 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 43 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 44 |
Dealers (1989, R) |
|
| 45 |
Hearts in Atlantis (2001, PG-13) |
|
| 46 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Aleksandra (Alexandra) (2007, Unrated) |
|
| 48 |
A Perfect World (1993, PG-13) |
|
| 49 |
Wolf (1994, R) |
|
| 50 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 51 |
Possessed (1947, Unrated) |
|
| 52 |
Licence To Kill (1989, PG) |
|
| 53 |
When Eight Bells Toll (1971, Unrated) |
|
| 54 |
Show Boat (1951, Unrated) |
|
| 55 |
Mogambo (1953, Unrated) |
|
| 56 |
The Barefoot Contessa (1954, Unrated) |
|
| 57 |
Sideways (2004, R) |
|
| 58 |
The Jaguar (1996, Unrated) |


























































