My Favorite Movies
| fb75401672's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 2 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 3 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 4 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 5 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 6 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 7 |
American History X (1998, R) |
|
| 8 |
American Pie (1999, R) |
|
| 9 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 10 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 11 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 12 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 13 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 14 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 15 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 16 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 17 |
Casino (1995, R) |
|
| 18 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 19 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 20 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 21 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 22 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 23 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 24 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 25 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 26 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 27 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 28 |
Friday (1995, R) |
|
| 29 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 30 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 31 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 32 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 33 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 34 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 35 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 36 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 37 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 38 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 39 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 40 |
Office Space (1999, R) |
|
| 41 |
Phantom of the Opera (1943, Unrated) |
|
| 42 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 43 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 44 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 45 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 46 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 47 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 48 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 49 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 50 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 52 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 53 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 54 |
The Departed (2006, R) |
|
| 55 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 56 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 57 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 58 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 59 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 60 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 61 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 62 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 63 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 64 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 65 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 66 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 67 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 68 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 69 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 70 |
My Last Love (1999, Unrated) |





































































