My Favorite Movies


  fb754152989's Rating My Rating
1
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
2
A Talking Picture (Um Filme Falado) (2004,  Unrated)
3
8 1/2 (1963,  Unrated)
4
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
5
Cache (Hidden) (2005,  R)
6
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)
7
Rear Window (1954,  PG)
8
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
9
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
10
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
11
Requiem for a Dream (2000,  R)
12
Blue Velvet (1986,  R)
13
Quills (2000,  R)
14
The Best of Youth (La meglio gioventù) (2003,  R)
15
Amores Perros (2001,  R)
16
Gadjo dilo (Crazy Stranger) (1998,  Unrated)
17
La Strada (The Road) (1954,  PG)
18
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
19
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
20
De eso no se habla (I Don't Want to Talk About It) (1993,  PG-13)
21
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
22
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
23
Versailles (2008,  Unrated)
Versailles
highly recommend....
24
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
25
Accatone: The Scrounger (,  Unrated)
26
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
27
The Fall (2006,  R)
28
People Will Talk (1951,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments