My Favorite Movies


  fb758458461's Rating My Rating
1
Shutter (2008,  PG-13)
2
Notes on a Scandal (2006,  R)
3
Musallat (Haunted) (2007,  Unrated)
4
Funny Games (2008,  R)
5
The Notebook (2004,  PG-13)
6
Eight Below (2006,  PG)
7
The Lover (1992,  R)
8
M. Butterfly (1993,  R)
9
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
11
The Children of Huang Shi (2008,  R)
12
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
13
Hope (1997,  PG)
14
Mo li hua kai (Jasmine Women) (2004,  Unrated)
15
Deceived (1991,  PG-13)
16
The First Wives Club (1996,  PG)
17
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
18
Beaches (1988,  PG-13)
19
Stella (1990,  PG-13)
20
Hope Floats (1998,  PG-13)
21
The Net (1995,  PG-13)
22
While You Were Sleeping (1995,  PG)
23
Practical Magic (1998,  PG-13)
24
Premonition (2007,  PG-13)
25
A Time to Kill (1996,  R)
26
Murder by Numbers (2002,  R)
27
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
28
Sense and Sensibility (1995,  PG)
29
Notting Hill (1999,  PG-13)
30
The Remains of the Day (1993,  PG)
31
Love Actually (2003,  R)
32
Great Expectations (1998,  R)
33
Proof (2005,  PG-13)
34
Sylvia (2003,  R)
35
Sliding Doors (1998,  R)
36
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
37
Runaway Bride (1999,  PG)
38
Stepmom (1998,  PG-13)
39
Dying Young (1991,  R)
40
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
41
Diary of a Serial Killer (1997,  R)
42
Pretty Woman (1990,  R)
43
Closer (2004,  R)
44
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
45
I Love Trouble (1994,  PG)
46
The Holiday (2006,  PG-13)
47
Who's That Girl? (2003,  PG)
48
Shanghai Surprise (1986,  PG-13)
49
The Age of Innocence (1993,  PG)
50
Falling in Love Again (1981,  Unrated)
51
I Am Sam (2002,  PG-13)
52
Dangerous Minds (1995,  R)
53
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
54
Up Close & Personal (1996,  PG-13)
55
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
56
Once Upon a Time in America (1984,  R)
57
Hide and Seek (2005,  R)
58
Sleepers (1996,  R)
59
Marvin's Room (1996,  PG-13)
60
Analyze This (1999,  R)
61
Irma La Douce (1963,  Unrated)
62
Frank Sinatra Memorial (1999,  Unrated)
63
How to Murder Your Wife (1965,  Unrated)
64
A Weekend In The Country (1996,  R)
65
Missing (1982,  PG)
66
The Long Way Home (1998,  Unrated)
67
My Sister Eileen (1955,  Unrated)
68
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)
69
[Rec] (2007,  R)
70
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
71
Angels & Demons (2009,  PG-13)
72
Devrim arabalari (2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments