My Favorite Movies


  fb759374339's Rating My Rating
1
Amarcord (1974,  R)
Click to Rate
2
Fellini's Roma (,  R)
Click to Rate
3
Dersu Uzala (1975,  G)
Click to Rate
4
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
5
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
6
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
8
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
10
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
11
Nikita (La Femme Nikita) (1991,  R)
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
16
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
17
The Gold Rush (1925,  Unrated)
Click to Rate
18
The Great Dictator (1940,  G)
Click to Rate
19
The Vagabond, (Gipsy Life) (1916,  PG)
Click to Rate
20
The Tramp (1915,  Unrated)
Click to Rate
21
The Searchers (1956,  Unrated)
Click to Rate
22
Stagecoach (1939,  Unrated)
Click to Rate
23
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
Click to Rate
24
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
Click to Rate
25
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
Click to Rate
26
Rio Grande (1950,  Unrated)
Click to Rate
27
Unforgiven (1992,  R)
Click to Rate
28
Pale Rider (1985,  R)
Click to Rate
29
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
30
Hang 'em High (1968,  PG-13)
Click to Rate
31
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
32
For a Few Dollars More (1965,  R)
Click to Rate
33
Joe Kidd (1972,  PG)
Click to Rate
34
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
35
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
36
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
37
Varjoja Paratiisissa (Shadows in Paradise) (1986,  Unrated)
Click to Rate
38
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) (1990,  Unrated)
Click to Rate
39
Kauas pilvet karkaavat (Drifting Clouds) (Far Away the Clouds Escape) (1996,  Unrated)
Click to Rate
40
I Hired a Contract Killer (1990,  Unrated)
Click to Rate
41
The Man Without a Past (2002,  PG)
Click to Rate
42
Bagdad Cafe (1988,  PG)
Click to Rate
43
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
44
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
45
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
47
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
49
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
50
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
51
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
52
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
53
Casablanca (1943,  Unrated)
Click to Rate
54
The African Queen (1951,  Unrated)
Click to Rate
55
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate
56
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
57
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
58
Ocean's 11 (1960,  PG-13)