Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb759783219's Rating My Rating
1
Final Destination (2000,  R)
2
Yazi tura (2004,  Unrated)
3
Final Destination 2 (2003,  R)
4
Saw (2004,  R)
5
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
6
Led Zeppelin DVD (2003,  Unrated)
7
Saw II (2005,  R)
8
Takva: A Man's Fear of God (2006,  Unrated)
9
Arabesk (1989,  Unrated)
10
Beynelmilel (2006,  Unrated)
11
Karpuz kabugundan gemiler yapmak (Boats Out of Watermelon Rinds) (2005,  Unrated)
12
Kabadayi (2007,  Unrated)
13
Gönül yarasi (Lovelorn) (2005,  Unrated)
14
Eve dönüs (2006,  Unrated)
15
Mutluluk (Bliss) (2009,  Unrated)
16
2 süper film birden (2006,  Unrated)
17
Barda (In Bar) (2007,  Unrated)
18
Mavi gözlü dev (2007,  Unrated)
19
Polis (Police) (2007,  Unrated)
20
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
21
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006,  Unrated)
22
Kisik ateste 15 dakika (2006,  Unrated)
23
Eskiya (The Bandit) (1996,  Unrated)
24
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) (2005,  Unrated)
25
Spider-Man (2002,  PG-13)
26
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
27
Gladiator (2000,  R)
28
Loser (2000,  PG-13)
29
Fast Food Nation (2006,  R)
30
Hollow Man (2000,  R)
31
The Missing (2003,  R)
32
Anaconda (1997,  PG-13)
33
Closer (2004,  R)
34
Dondurmam gaymak (Ice Cream, I Scream) (2006,  Unrated)
35
Vertical Limit (2000,  PG-13)
36
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
37
Cursed (2004,  PG-13)
38
The Song Remains The Same (1976,  PG)
39
The Tiger Brigades (Les Brigades du Tigre) (2006,  Unrated)
40
Little Black Book (2004,  PG-13)
41
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
42
Hacivat Karagöz neden öldürüldü? (Who Killed Shadows?_ (2006,  Unrated)
43
First Knight (1995,  PG-13)
44
Munich (2005,  R)
45
The Border Post (Karaula) (2006,  Unrated)
46
The Juror (1996,  R)
47
1408 (2007,  PG-13)
48
The Night We Never Met (1993,  G)
49
Secret Defense (1999,  Unrated)
50
The Yards (2000,  R)
51
Wolf (1994,  R)
52
Late Marriage (2002,  Unrated)
53
El Viaje (The Voyage) (The Journey) (1992,  Unrated)
54
Saw IV (2007,  R)
55
The Number 23 (2007,  R)
56
Free Radicals (2004,  Unrated)
57
Recep Ivedik (2008,  Unrated)
58
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
59
The Crossing Guard (1995,  R)
60
Roads to Koktebel (Koktebel) (2003,  Unrated)
61
Smoke Signals (1998,  PG-13)
62
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
63
Thesis (Tesis) (1996,  R)
64
Children of Men (2006,  R)
65
Adem'in trenleri (Adam and the Devil) (2007,  Unrated)
66
Yumurta (Avgo)(Egg) (2007,  Unrated)
67
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
68
Big Daddy (1999,  PG-13)
69
50 First Dates (2004,  PG-13)
70
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
71
Gloria (1999,  R)
72
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
73
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
74
Hook (1991,  PG)
75
Liam (2001,  R)
76
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
77
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
78
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
79
Family Hero (Le Héros de la famille) (2006,  Unrated)
80
The Cable Guy (1996,  PG-13)
81
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
82
Beyaz Melek (2007,  Unrated)
83
Sinav (2006,  Unrated)
84
Jerry Maguire (1996,  R)
85
Fateless (2006,  R)
86
In the Line of Fire (1993,  R)
87
Girl, Interrupted (1999,  R)
88
Music of the Heart (1999,  PG)
89
Bashing (2005,  Unrated)
90
Twelve and Holding (12 and Holding) (2006,  R)
91
Philadelphia (1993,  PG-13)
92
Tuya de hun shi (Tuya's Marriage) (2006,  Unrated)
93
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
94
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
95
Stuart Little (1999,  PG)
96
Gigli (2003,  R)
97
Panic Room (2002,  R)
98
Murderers (Meurtrieres) (2006,  Unrated)
99
Gothika (2003,  R)
100
71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (71 Fragments of a Chronology of Chance) (1994,  Unrated)
101
Aleksandra (Alexandra) (2007,  Unrated)
102
Godzilla (1998,  PG-13)
103
Funny Games (1998,  Unrated)
104
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
105
Swept Away (2002,  R)
106
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
107
Anger Management (2003,  PG-13)
108
Peter Pan (2003,  PG)
109
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
110
Snatch (2001,  R)
111
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
112
Black Hawk Down (2001,  R)
113
Legends of the Fall (1994,  R)
114
The Devil's Own (1997,  R)
115
Deux Vies... Plus Une (Two Lives Plus One) (2007,  Unrated)
116
Tatt av Kvinnen (Gone with the Woman) (2007,  Unrated)
117
Buda as sharm foru rikht (Buddha Collapsed Out of Shame) (2007,  PG)
118
Ben X (2007,  Unrated)
119
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
120
Identity (2003,  R)
121
Arlington Road (1999,  R)
122
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
123
Capote (2005,  R)
124
Wild Things (1998,  R)
125
Love on the Ground (L'Amour par terre) (1986,  Unrated)
126
Cruel Intentions (1999,  R)
127
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
128
El Mariachi (1993,  R)
129
The Guitar (2008,  R)
130
The Other Side of the Street (2004,  Unrated)
131
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
132
Fasulye (Beans) (2000,  Unrated)
133
Times and Winds (Bes vakit) (2007,  Unrated)
134
Vizontele Tuuba (2004,  Unrated)
135
Organize isler (Magic Carpet Ride) (2005,  Unrated)
136
Neredesin Firuze (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments