My Favorite Movies


  fb760733546's Rating My Rating
1
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
2
Mr. Klein (1976,  Unrated)
3
Trois Hommes à Abattre (Three Men to Destroy) (Three Men to Kill) (1980,  Unrated)
4
Deux Hommes dans la Ville (Two Against the Law) (Two Men in Town) (1973,  Unrated)
5
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
6
Boniface somnambule (The Sleepwalker) (1951,  Unrated)
7
Flic Story (1975,  Unrated)
8
Borsalino and Co (1974,  Unrated)
9
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
10
Purple Noon (1996,  PG-13)
11
Swann in Love (1984,  R)
12
Spirits of the Dead (1969,  R)
13
Scorpio (1973,  PG)
14
Death Wish (1974,  R)
15
Death Wish V: The Face of Death (1993,  R)
16
Death Wish 3 (1985,  R)
17
Death Wish 2 (1982,  R)
18
Death Wish 4: The Crackdown (1987,  R)
19
The Transporter (2002,  PG-13)
20
Transporter 2 (2005,  PG-13)
21
Die Hard (1988,  R)
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
23
Flashdance (1983,  R)
24
Passenger 57 (1992,  R)
25
Nighthawks (1981,  R)
26
Cobra (1986,  R)
27
Unfaithful (2002,  R)
28
Absolute Power (1997,  R)
29
Ulzana (1974,  Unrated)
30
Things to Do in Denver When You're Dead (1995,  R)
31
Scarface (1983,  R)
32
The Fugitive (1993,  PG-13)
33
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
34
The Godfather (1972,  R)
35
The Godfather, Part II (1974,  R)
36
The Godfather, Part III (1990,  R)
37
Serpico (1973,  R)
38
Frankie & Johnny (1991,  R)
39
Scent of a Woman (1992,  R)
40
Carlito's Way (1993,  R)
41
A Bronx Tale (1993,  R)
42
GoodFellas (1990,  R)
43
Once Upon a Time in America (1984,  R)
44
Cape Fear (1991,  R)
45
Ronin (1998,  R)
46
Analyze This (1999,  R)
47
Analyze That (2002,  R)
48
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
49
Sea of Love (1989,  R)
50
Fatal Attraction (1987,  R)
51
Falling Down (1993,  R)
52
A Perfect Murder (1998,  R)
53
The Game (1997,  R)
54
Basic Instinct (1992,  R)
55
Wall Street (1987,  R)
56
Traffic (2000,  R)
57
The American President (1995,  PG-13)
58
It Runs in the Family (2003,  PG-13)
59
The Sentinel (2006,  PG-13)
60
Shining Through (1992,  R)
61
The Jackal (1997,  R)
62
Breathless (1983,  R)
63
Runaway Bride (1999,  PG)
64
Pretty Woman (1990,  R)
65
Above the Law (1988,  R)
66
Marked for Death (1990,  R)
67
Hard to Kill (1990,  R)
68
Out for a Kill (2003,  R)
69
Executive Decision (1995,  R)
70
Under Siege (1992,  R)
71
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
72
Backdraft (1991,  R)
73
Unlawful Entry (1992,  R)
74
Breakdown (1997,  R)
75
Consenting Adults (1992,  R)
76
Margarit i Margarita (1989,  Unrated)
77
The Day of the Jackal (1973,  PG)
78
Ransom (The Terrorists) (1974,  PG)
79
Valdez Is Coming (1971,  PG-13)
80
The Driver (1978,  R)
81
Bullitt (1968,  PG)
82
McVicar (1980,  R)
83
Brat 2 (Brother II) (The Brother 2) (On the Way Home) (2000,  Unrated)
84
Random Hearts (1999,  R)
85
Coming to America (1988,  R)
86
Trading Places (1983,  R)
87
Ti piace Hitchcock? (Do You Like Hitchcock?) (2006,  Unrated)
88
You Are So Handsome (Je Vous Trouve Tres Beau) (2006,  Unrated)
89
La Vittima Designata (The Designated Victim) (1971,  Unrated)
90
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
91
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960,  Unrated)
92
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) (1954,  Unrated)
93
Agents Secrets (Spy Bound) (Secret Agents) (2004,  Unrated)
94
Pars vite et reviens tard (Have Mercy on Us All) (2007,  Unrated)
95
Léon (The Professional) (1994,  R)
96
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
97
On connaît la chanson, (Same Old Song ) (1999,  PG)
98
Le Professionnel (1981,  Unrated)
99
A Nameless Band (Orkestar bez ime) (1982,  G)
100
Hold-Up (1985,  Unrated)
101
Sur un arbre perché (Perched on a Tree) (1971,  Unrated)
102
L'Avare (The Miser) (1980,  Unrated)
103
Le Tatoué (The Tattooed One) (1968,  Unrated)
104
Les veinards (The Lucky) (1962,  Unrated)
105
La zizanie (The Spat) (1978,  Unrated)
106
Oscar (1967,  Unrated)
107
Le corniaud (The Sucker) (1965,  Unrated)
108
Faites sauter la banque! (Rob the Bank) (1963,  Unrated)
109
La folie des grandeurs (Delirios de grandeza) (Delusions of Grandeur) (1971,  PG)
110
Masques (Masks) (1987,  Unrated)
111
Boulevard du rhum (Rum Runners) (1976,  Unrated)
112
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
113
Forbidden Relations (1982,  Unrated)
114
Stolen Eyes (Otkradnati Ochi) (2005,  Unrated)
115
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
116
L'Amour aux trousses (2005,  Unrated)
117
Apaches (1973,  Unrated)
118
Tödlicher Irrtum (1970,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments