My Favorite Movies


  fb760834262's Rating My Rating
1
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
Click to Rate
2
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
3
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
4
Wuthering Heights (1939,  Unrated)
Click to Rate
5
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
6
It Happened One Night (1934,  Unrated)
Click to Rate
7
Midnight Cowboy (1969,  R)
Click to Rate
8
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
9
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
Click to Rate
10
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Click to Rate
11
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
Click to Rate
12
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
13
The Last Picture Show (1971,  R)
Click to Rate
14
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
15
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
16
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Click to Rate
17
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
Click to Rate
18
Brainstorm (1983,  PG)
Click to Rate
19
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
Click to Rate
20
The Member of the Wedding (1952,  Unrated)
Click to Rate
21
The Trip to Bountiful (1985,  PG)
Click to Rate
22
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
23
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
24
East of Eden (1955,  PG)
Click to Rate
25
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
26
The Hustler (1961,  Unrated)
Click to Rate
27
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
Click to Rate
28
Help! (1965,  G)
Click to Rate
29
A Hard Day's Night (1964,  G)
Click to Rate
30
Jezebel (1938,  Unrated)
Click to Rate
31
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
Click to Rate
32
Rebecca (1940,  Unrated)
Click to Rate
33
The Pawnbroker (1965,  Unrated)
Click to Rate
34
Marathon Man (1976,  R)
Click to Rate
35
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
Click to Rate
36
Persona (1966,  Unrated)
Click to Rate
37
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
38
Breaking Away (1979,  PG)
Click to Rate
39
Adaptation (2002,  R)
Click to Rate
40
Enduring Love (2004,  R)
Click to Rate
41
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
42
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
Click to Rate
43
Human Nature (2001,  R)
Click to Rate
44
Shakes the Clown (1992,  R)
Click to Rate
45
Death to Smoochy (2002,  R)
Click to Rate
46
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
47
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
Click to Rate
48
The Hunchback of Notre Dame (1939,  Unrated)
Click to Rate
49
The Night of the Hunter (1955,  PG)
Click to Rate
50
Desk Set (1957,  Unrated)
Click to Rate
51
Without Limits (1998,  PG-13)
Click to Rate
52
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
53
Repulsion (1965,  Unrated)
Click to Rate
54
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
55
Ray (2004,  PG-13)
Click to Rate
56
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
Click to Rate
57
Silkwood (1983,  R)
Click to Rate
58
Starman (1984,  PG-13)
Click to Rate
59
Days of Heaven (1978,  PG)