My Favorite Movies


  fb760949565's Rating My Rating
1
V for Vendetta (2006,  R)
2
The Truman Show (1998,  PG)
3
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
4
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
This was a sick movie
5
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
This was so cool. The concept was really cool, so were the outfits!
6
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
Not as good as Firefly. The movie seemed a but sold-out, but it was worth having the characters back all their witty glory.
7
The Lookout (2007,  R)
8
Superbad (2007,  R)
Superbad
While almost as vulgar as Borat, this movie hilarious... and at times even touching. Really most of the time it's stupid humor, but still hilarious.
9
Fight Club (1999,  R)
10
Meet the Robinsons (2007,  G)
11
Death at a Funeral (2007,  R)
12
This Is England (2007,  Unrated)
13
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
14
Little Miss Sunshine (2006,  R)
15
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
16
I Am Legend (2007,  PG-13)
17
The Dark Knight (2008,  PG-13)
18
Hellboy (2004,  PG-13)
19
In Bruges (2008,  R)
20
The Shining (1980,  R)
21
Son of Rambow (2007,  PG-13)
22
Office Space (1999,  R)
23
Two Tickets to Paradise (2006,  R)
24
The Visitor (2008,  PG-13)
25
Coraline (2009,  PG)
26
Hard Candy (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments