Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb761444287's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
The Godfather (1972,  R)
3
Transformers (2007,  PG-13)
4
Saw (short film) (2003,  Unrated)
5
Saw II (2005,  R)
6
Saw III (2006,  R)
7
Saw IV (2007,  R)
8
Saw V (2008,  R)
9
Hostel (2006,  R)
10
Hostel: Part II (2007,  R)
11
Shoot 'Em Up (2007,  R)
12
Never Back Down (2008,  PG-13)
13
Quarantine (2008,  R)
14
The Unborn (2009,  PG-13)
15
Role Models (2008,  R)
16
Epic Movie (2007,  PG-13)
17
Disaster Movie (2008,  PG-13)
18
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
19
Get Smart (2008,  PG-13)
20
Airplane! (1980,  PG)
21
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
22
Saving Private Ryan (1998,  R)
23
Enemy at the Gates (2001,  R)
24
Friday the 13th (1980,  R)
25
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
26
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
27
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
28
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
29
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
30
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
31
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
32
American Pie (1999,  R)
33
Hancock (2008,  PG-13)
34
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
35
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
36
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
37
Jackass - The Movie (2002,  R)
38
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
39
Jason X (2002,  R)
40
Freddy vs. Jason (2003,  R)
41
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
42
88 Minutes (2008,  R)
43
Felon (2008,  R)
44
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
45
Radio (2003,  PG)
46
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
47
Die Hard (1988,  R)
48
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
49
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
50
Dead Silence (2007,  R)
51
Halloween (1978,  R)
52
Halloween II (1981,  R)
53
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
54
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
55
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
56
Halloween (2007,  R)
57
The Love Guru (2008,  PG-13)
58
Tropic Thunder (2008,  R)
59
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
60
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil (2006,  R)
61
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
62
Hulk (2003,  PG-13)
63
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
64
Joy Ride 2: Dead Ahead (2008,  Unrated)
65
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
66
Scarface (1983,  R)
67
Wanted (2008,  R)
68
Death Race (2008,  R)
69
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
70
I Am Legend (2007,  PG-13)
71
Scary Movie (2000,  R)
72
Scary Movie 2 (2001,  R)
73
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
74
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
75
Scary Movie 5 (2011,  Unrated)
76
Rambo (1986,  Unrated)
77
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
78
Rambo III (1988,  R)
79
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
80
Rambo V: The Savage Hunt (2011,  Unrated)
81
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
82
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
83
Resident Evil (2002,  R)
84
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
85
Underworld: Evolution (2006,  R)
86
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
87
Underworld (2003,  R)
88
Scream (1996,  R)
89
Scream 2 (1997,  R)
90
Scream 3 (2000,  R)
91
Kicking & Screaming (2005,  PG)
92
Prom Night (2008,  PG-13)
93
White Chicks (2004,  PG-13)
94
Lethal Weapon (1987,  R)
95
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
96
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
97
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
98
The Transporter (2002,  PG-13)
99
Transporter 2 (2005,  PG-13)
100
Transporter 3 (2008,  PG-13)
101
Hellboy (2004,  PG-13)
102
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
103
Flyboys (2006,  PG-13)
104
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
105
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
106
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
107
The Departed (2006,  R)
108
The Last House on the Left (2009,  R)
109
I Love You, Man (2009,  R)
110
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
111
Doomsday (2008,  R)
112
Fantastic Four (2005,  PG-13)
113
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
114
Doom (2005,  R)
115
28 Weeks Later... (2007,  R)
116
28 Days Later (2003,  R)
117
Day of the Dead (2008,  R)
118
Dawn of the Dead (2004,  R)
119
Dawn of the Living Dead (2006,  Unrated)
120
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
121
Mission Impossible (1996,  PG-13)
122
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
123
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
124
Die Another Day (2002,  PG-13)
125
Casino Royale (2006,  PG-13)
126
Taken (2009,  PG-13)
Taken
this movie was awesome
127
Hostage (2005,  R)
128
Pigs (2007,  R)
129
Cloverfield (2008,  PG-13)
130
Eagle Eye (2008,  PG-13)
131
The Eye (2008,  PG-13)
132
The Invisible (2007,  PG-13)
133
Wedding Crashers (2005,  R)
134
V for Vendetta (2006,  R)
135
The Haunting in Connecticut (2009,  PG-13)
The Haunting in Connecticut
def wanna see this!!
136
Iron Man (2008,  PG-13)
137
The Fog (2005,  PG-13)
138
Ghost Ship (2002,  R)
139
Tommy Boy (1995,  PG-13)
140
G.I. Jane (1997,  R)
141
Crank (2006,  R)
142
Jackass: Number Two (2006,  R)
143
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
144
Night of the Living Dead 3D (2006,  R)
145
Hot Fuzz (2007,  R)
146
30 Days of Night (2007,  R)
147
No Country for Old Men (2007,  R)
148
The Pianist (2002,  R)
149
The Matrix (1999,  R)
150
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
151
Blood Diamond (2006,  R)
152
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
153
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
154
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
155
Aeon Flux (2005,  PG-13)
156
Kaw (2007,  R)
157
The Birds (1963,  PG-13)
158
The Longest Yard (2005,  PG-13)
159
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
160
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
161
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
162
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
163
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
164
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
165
The Ringer (2005,  PG-13)
166
Baby Mama (2008,  PG-13)
167
Little Man (2006,  PG-13)
168
The Midnight Meat Train (2008,  R)
169
Bedtime Stories (2008,  PG)
170
Click (2006,  PG-13)
171
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
172
Lord of War (2005,  R)
173
The Art of War II: Betrayal (2008,  R)
174
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
175
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
176
Vacancy (2007,  R)
177
Vacancy 2: The First Cut (2009,  R)
178
Wild Hogs (2007,  PG-13)
179
Jeepers Creepers (2001,  R)
180
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
181
Knocked Up (2007,  R)
182
Platoon (1986,  R)
183
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
184
The Comebacks (2007,  PG-13)
185
Punisher: War Zone (2008,  R)
186
Yes Man (2008,  PG-13)
187
Mirrors (2008,  R)
188
Asylum (2007,  R)
189
King Kong (2005,  PG-13)
190
Men in Black (1997,  PG-13)
191
Men in Black II (2002,  PG-13)
192
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
193
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
194
See No Evil (2006,  R)
195
I, Robot (2004,  PG-13)
196
Paycheck (2003,  PG-13)
197
Good Luck Chuck (2007,  R)
198
Employee of the Month (2006,  PG-13)
199
Turistas (Paradise Lost) (2006,  R)
200
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
201
Fast and Furious (2009,  PG-13)
202
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
203
The Pacifier (2005,  PG)
204
Four Christmases (2008,  PG-13)
205
Four Brothers (2005,  R)
206
Snakes on a Plane (2006,  R)
207
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
208
Shooter (2007,  R)
209
The Uninvited (2009,  PG-13)
210
The Marine (2006,  PG-13)
211
Twister (1996,  PG-13)
212
Miracle at St. Anna (2008,  R)
213
Passchendaele (2008,  Unrated)
214
21 (2008,  PG-13)
215
The Hunt for Eagle One (2006,  R)
216
The Hunt for Eagle One: Crash Point (2006,  Unrated)
217
Jarhead (2005,  R)
218
The Last Samurai (2003,  R)
219
Black Hawk Down (2001,  R)
220
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
221
Final Destination (2000,  R)
222
Final Destination 2 (2003,  R)
223
Final Destination 3 (2006,  R)
224
The Hills Have Eyes (2006,  R)
225
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
226
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
227
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation (2004,  R)
228
Starship Troopers: Marauder (2008,  Unrated)
229
Insanitarium (2008,  R)
230
The Ruins (2008,  R)
231
One Missed Call (2008,  PG-13)
232
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
233
P2 (2007,  R)
234
1408 (2007,  PG-13)
235
Zodiac (2007,  R)
236
Hannibal Rising (2007,  R)
237
Bloodrayne (2006,  R)
238
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
239
Meet the Parents (2000,  PG-13)
240
The Village (2004,  PG-13)
241
Rush Hour (1998,  PG-13)
242
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
243
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
244
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
245
Braveheart (1995,  R)
246
Jennifer's Body (2009,  R)
247
Adventureland (2009,  R)
248
Zombieland (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments