Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb761744043's Rating My Rating
1
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Click to Rate
2
Animal (2005,  R)
Click to Rate
3
Asunder (1999,  R)
Click to Rate
4
30 Days (2006,  Unrated)
Click to Rate
5
Belly (1998,  R)
Click to Rate
6
Bluehill Avenue (2001,  R)
Click to Rate
7
Boycott (2000,  PG)
Click to Rate
8
Catwoman (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
Civil Brand (2003,  R)
Click to Rate
10
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
11
Crash (1996,  NC-17)
Click to Rate
12
Conviction (2002,  R)
Click to Rate
13
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
Click to Rate
14
Deceitful Storm (2007,  Unrated)
Click to Rate
15
Deliver Us from Eva (2003,  R)
Click to Rate
16
Doing Hard Time (2004,  R)
Click to Rate
17
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
18
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
Eve's Bayou (1996,  R)
Click to Rate
20
Father of Lies (2007,  Unrated)
Click to Rate
21
Feel the Noise (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
First Time Felon (1997,  R)
Click to Rate
23
For Thy Love (2006,  R)
Click to Rate
24
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
25
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
26
Fresh (1994,  R)
Click to Rate
27
Full Clip (2004,  Unrated)
Click to Rate
28
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
Click to Rate
29
Getting Played (2005,  PG-13)
Click to Rate
30
Guess Who (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
Hidden Blessings (2000,  Unrated)
Click to Rate
32
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
33
House of Grace (2005,  Unrated)
Click to Rate
34
Hustle & Flow (2005,  R)
Click to Rate
35
Imitation of Life (1959,  Unrated)
Click to Rate
36
In His Father's Shoes (1997,  Unrated)
Click to Rate
37
Jacked Up (,  R)
Click to Rate
38
Jason's Lyric (1994,  R)
Click to Rate
39
Justice (2004,  Unrated)
Click to Rate
40
Last Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
Lean on Me (1989,  PG-13)
Click to Rate
42
A Lesson Before Dying (1998,  PG-13)
Click to Rate
43
Living Water (2006,  Unrated)
Click to Rate
44
Lord Help Us (2007,  PG-13)
Click to Rate
45
Madea Goes to Jail (2005,  Unrated)
Click to Rate
46
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
Click to Rate
47
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
Tyler Perry Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
Click to Rate
49
Mama Flora's Family (1999,  Unrated)
Click to Rate
50
Menace II Society (1993,  R)
Click to Rate
51
Mississippi Burning (1988,  R)
Click to Rate
52
Ghosts of Mississippi (1996,  PG-13)
Click to Rate
53
Motives (2003,  R)
Click to Rate
54
Motives 2: Retribution (2007,  Unrated)
Click to Rate
55
Never 2 Big (1998,  R)
Click to Rate
56
Never Die Alone (2004,  R)
Click to Rate
57
On the Outs (2004,  R)
Click to Rate
58
Original Gangstas (1996,  R)
Click to Rate
59
Pastor Jones: Samuel & Delia (2007,  Unrated)
Click to Rate
60
Pastor Jones (2004,  Unrated)
Click to Rate
61
Paid in Full (2002,  R)