My Favorite Movies
| fb761835530's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American History X (1998, R) |
|
| 2 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 3 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 4 |
Blow (2001, R) |
|
| 5 |
Clerks (1994, R) |
|
| 6 |
Closer (2004, R) |
|
| 7 |
Con Air (1997, R) |
|
| 8 |
Constantine (2005, R) |
|
| 9 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 10 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 11 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 12 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 13 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 14 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 15 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 16 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 17 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 18 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 19 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 20 |
Garden State (2004, R) |
|
| 21 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 22 |
Grease (1978, PG) |
|
| 23 |
Halloween (1978, R) |
|
| 24 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 25 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 26 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 27 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 28 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 30 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 31 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 32 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 33 |
Office Space (1999, R) |
|
| 34 |
Old School (2003, R) |
|
| 35 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 36 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 37 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 38 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 39 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 40 |
Saw (2004, R) |
|
| 41 |
Saw II (2005, R) |
|
| 42 |
Saw III (2006, R) |
|
| 43 |
Scarface (1983, R) |
|
| 44 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 45 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Scream (1996, R) |
|
| 47 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 49 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
| 50 |
Speed (1994, R) |
|
| 51 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 52 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 53 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 54 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 55 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 56 |
The Crow (1994, R) |
|
| 57 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 58 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 59 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 60 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 61 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 62 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 63 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 64 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 65 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 66 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 67 |
The Shining (1980, R) |
|
| 68 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 69 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 70 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 71 |
Training Day (2001, R) |
|
| 72 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 73 |
Varsity Blues (1999, R) |
|
| 74 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 75 |
Waiting (2005, R) |
|
| 76 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 77 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 78 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 79 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 80 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 81 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 82 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 83 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 84 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 85 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |





















































































