Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb761944181's Rating My Rating
1
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
2
Gladiator (2000,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
The Dark Knight (2008,  PG-13)
5
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
6
Léon (The Professional) (1994,  R)
7
Hot Rod (2007,  PG-13)
8
RocknRolla (2008,  R)
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
10
Troy (2004,  R)
11
Sha po lang (S.P.L.) (Kill Zone) (2005,  Unrated)
12
Cinderella Man (2005,  PG-13)
13
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
14
Hitman (2007,  R)
15
Kiss of the Dragon (2001,  R)
16
Coach Carter (2005,  PG-13)
17
Four Brothers (2005,  R)
18
King Kong (2005,  PG-13)
19
Kingdom of Heaven (2005,  R)
20
Man on Fire (2004,  R)
21
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
25
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
26
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
27
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
28
The Last Samurai (2003,  R)
29
Titanic (1997,  PG-13)
30
The Lion King (1994,  G)
31
The Fifth Element (1997,  PG-13)
32
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
33
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
34
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2001,  R)
35
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (Crimson Rivers 2: Angels of the Apocalypse) (2004,  R)
36
XXX (2002,  PG-13)
37
Unbreakable (2000,  PG-13)
38
Training Day (2001,  R)
39
Waterworld (1995,  PG-13)
40
Martian Child (2007,  PG)
41
Free Willy (1993,  PG)
42
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
43
Desperado (1995,  R)
44
Ali (2001,  R)
45
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
46
Basic Instinct 2 (2006,  R)
47
Resurrecting the Champ (2007,  PG-13)
48
Prefontaine (1997,  PG-13)
49
300 (2007,  R)
50
Phone Booth (2003,  R)
51
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
52
Batman (1989,  PG-13)
53
Batman Returns (1992,  PG-13)
54
Batman Forever (1995,  PG-13)
55
Batman & Robin (1997,  PG-13)
56
Blade (1998,  R)
57
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
58
Blade - Trinity (2004,  R)
59
Casino Royale (2006,  PG-13)
60
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
61
I, Robot (2004,  PG-13)
62
Jarhead (2005,  R)
63
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
64
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
65
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
66
Superbad (2007,  R)
67
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
68
The Illusionist (2006,  PG-13)
69
Toy Story (1995,  G)
70
Pride and Prejudice (2005,  PG)
71
Gone Baby Gone (2007,  R)
72
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007,  R)
73
We Own the Night (2007,  R)
74
Braveheart (1995,  R)
75
30 Days of Night (2007,  R)
76
Nacho Libre (2006,  PG)
77
Little Miss Sunshine (2006,  R)
78
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
79
Semi-Pro (2008,  R)
80
The Patriot (2000,  R)
81
I Am Legend (2007,  PG-13)
82
Run Fatboy Run (2007,  PG-13)
83
Hannibal Rising (2007,  R)
84
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
85
The Number 23 (2007,  R)
86
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
87
Smokin' Aces (2007,  R)
88
Thank You For Smoking (2006,  R)
89
Sin City (2005,  R)
90
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
91
Blow (2001,  R)
92
Blood Diamond (2006,  R)
93
First Sunday (2008,  PG-13)
94
Black Hawk Down (2001,  R)
95
Billy Elliot (2000,  R)
96
Forrest Gump (1994,  PG-13)
97
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
98
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
99
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
100
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
101
Nos jours heureux (2007,  Unrated)
102
Crash (2004,  R)
103
The Punisher (2004,  R)
104
Contre-enquête (Counter Investigation) (2007,  Unrated)
105
Jumper (2008,  PG-13)
106
How High (2001,  R)
107
Finding Nemo (2003,  G)
108
V for Vendetta (2006,  R)
109
Babel (2006,  R)
110
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
111
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
112
Mesrine: L'Instinct de Mort (Mesrine: Part 1 - Death Instinct) (Public Enemy Number One) (2008,  Unrated)
113
School of Rock (2003,  PG-13)
114
99 francs (2007,  Unrated)
115
The Recruit (2003,  PG-13)
116
Jungle Book (1995,  G)
117
Match Point (2005,  R)
118
Mindhunters (2005,  R)
119
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
120
Apocalypto (2006,  R)
121
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
122
Shrek (2001,  PG)
123
Road Trip (2000,  R)
124
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
125
A History of Violence (2005,  R)
126
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
127
American Psycho (2000,  R)
128
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
129
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
130
Gran Torino (2009,  R)
131
Mystic River (2003,  R)
132
Go Fast (2008,  Unrated)
133
Mesrine: L'Ennemi Public n°1 (Mesrine: Part 2 - Public Enemy #1) (2008,  R)
134
Defiance (2009,  R)
135
The 9th Company (9 rota) (2005,  Unrated)
136
Der Rote Baron (The Red Baron) (2008,  Unrated)
137
Son of Rambow (2007,  PG-13)
138
Rigged (Fight Night) (2008,  R)
139
Friday (1995,  R)
140
Next Friday (2000,  R)
141
Shottas (2006,  R)
142
Appaloosa (2008,  R)
143
Stalingrad (2003,  Unrated)
144
Home of the Brave (2006,  R)
145
Battle for Haditha (2007,  R)
146
Requiem for a Dream (2000,  R)
147
Harsh Times (2006,  R)
148
Street Kings (2008,  R)
149
Clubbed (2008,  Unrated)
150
Martyrs (2008,  R)
151
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
152
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
153
Traitor (2008,  PG-13)
154
Journey to the End of the Night (2006,  Unrated)
155
Cidade dos Homens (City of Men) (2007,  R)
156
La Haine (Hate) (1996,  R)
157
Boyz n the Hood (1991,  R)
158
Baby Boy (2001,  R)
159
In Bruges (2008,  R)
160
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
161
Windtalkers (2002,  R)
162
Michael Jackson's This Is It (2009,  PG)
163
Inglourious Basterds (2009,  R)
164
Public Enemies (2009,  R)
165
Johnny Mad Dog (2008,  Unrated)
166
La Vida Loca (2008,  Unrated)
167
Eastern Promises (2007,  R)
168
There Will Be Blood (2007,  R)
169
A Man Apart (2003,  R)
170
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
171
Les barons (,  Unrated)
172
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
173
The Stepfather (2009,  PG-13)
174
Beowulf (2007,  PG-13)
175
Flags of Our Fathers (2006,  R)
176
Letters from Iwo Jima (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments