My Favorite Movies


  fb76201276's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
2
Metropolis (1927,  Unrated)
3
Hobgoblins (1988,  R)
4
Santa Claus Conquers the Martians (1964,  PG)
5
Army of Darkness (1993,  R)
6
Modern Vampires (1998,  R)
7
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
8
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
9
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
10
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
11
Rocky (1976,  PG)
12
Rocky II (1979,  PG)
13
Rocky III (1982,  PG)
14
Rocky IV (1985,  PG)
15
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
16
The Terminator (1984,  R)
17
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
18
Commando (1985,  R)
19
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
20
Alien (1979,  R)
21
Aliens (1986,  R)
22
Predator (1987,  R)
23
Predator 2 (1990,  R)
24
Lethal Weapon (1987,  R)
25
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
26
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
27
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
28
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
29
Six-String Samurai (1998,  PG-13)
30
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
31
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
32
Merlin's Shop of Mystical Wonders (1995,  Unrated)
33
Space Mutiny (1999,  PG-13)
34
Ein Toter hing im Netz (Horrors of Spider Island) (1960,  Unrated)
35
Return of the Roller Blade Seven (1993,  Unrated)
36
The Roller Blade Seven (1991,  Unrated)
37
Hell Comes to Frogtown (1987,  R)
38
Return to Frogtown (Frogtown II) (1993,  PG-13)
39
Maniac Nurses Find Ecstasy (1990,  Unrated)
40
The Wasp Woman (Insect Woman) (The Bee Girl) (1959,  R)
41
Hercules in New York (1975,  G)
42
Dollman vs. Demonic Toys (1993,  R)
43
Demonic Toys (Dangerous Toys) (1992,  R)
44
Eraserhead (1977,  Unrated)
45
Scanners (1981,  R)
46
Screamers (1996,  R)
47
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
48
Day of the Dead (1985,  Unrated)
49
Dawn of the Dead (1979,  R)
50
Creepshow (1982,  R)
51
Phantasm (1979,  R)
52
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
53
Friday the 13th (1980,  R)
54
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
55
The Crawling Eye (The Trollenberg Terror) (1958,  Unrated)
56
The Howling (1981,  R)
57
Drácula (1931,  Unrated)
58
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
59
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
60
Leprechaun (1993,  R)
61
Waxwork (1988,  R)
62
Hellraiser (1987,  R)
63
Tromeo and Juliet (1997,  R)
64
Candyman (1992,  R)
65
Pulse (1988,  PG-13)
66
Poltergeist (1982,  PG)
67
The Goonies (1985,  PG)
68
The Lost Boys (1987,  R)
69
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931,  Unrated)
70
Re-Animator (1985,  R)
71
Dagon (2001,  R)
72
Psycho (1960,  R)
73
Carrie (1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments