My Favorite Movies


  fb762619147's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
2
Amadeus (1984,  R)
3
Empire of the Sun (1987,  PG)
4
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
5
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
6
La Vie Rêvée des Anges (The Dreamlife of Angels)(The Daydreams of Angels) (1998,  R)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
9
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
10
Léon (The Professional) (1994,  R)
11
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
12
A Clockwork Orange (1971,  R)
13
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
14
Full Metal Jacket (1987,  R)
15
Itinéraire d'un enfant gâté (1988,  Unrated)
16
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
17
La Promesse (1997,  Unrated)
18
Casino (1995,  R)
19
Being John Malkovich (1999,  R)
20
Marius and Jeannette (,  Unrated)
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
22
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
23
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
24
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
25
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
26
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
27
Eyes Wide Shut (1999,  R)
28
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
29
Good Will Hunting (1997,  R)
30
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
31
The English Patient (1996,  R)
32
Barry Lyndon (1975,  PG)
33
The Last Mitterrand (Le Promeneur du champ de Mars) (2005,  Unrated)
34
Fight Club (1999,  R)
35
The Big Lebowski (1998,  R)
36
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
37
Respiro (2003,  PG-13)
38
L'Année des méduses (Year of the Jellyfish) (1984,  Unrated)
39
La Gloire de Mon Père (My Father's Glory) (1990,  G)
40
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) (1990,  PG)
41
Frankenstein (2004,  Unrated)
42
Trainspotting (1996,  R)
43
L'Inconnu dans la maison (Stranger in the House) (1992,  Unrated)
44
Les Misérables (1995,  R)
45
Ridicule (1996,  R)
46
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
47
The Truman Show (1998,  PG)
48
Lost In Translation (2003,  R)
49
Le Colonel Chabert (Colonel Chabert) (1994,  PG)
50
Dialogue avec mon jardinier (Conversations with My Gardener) (2007,  Unrated)
51
Germinal (1994,  R)
52
Casino Royale (2006,  PG-13)
53
Match Point (2005,  R)
54
Rambo III (1988,  R)
55
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
56
Wayne's World (1992,  PG-13)
57
Jackass: Number Two (2006,  R)
58
Elephant (2003,  R)
59
May Fools (Milou En Mai) (1989,  R)
60
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
61
Waterworld (1995,  PG-13)
62
Hold-Up (1985,  Unrated)
63
Jackass - The Movie (2002,  R)
64
Saving Private Ryan (1998,  R)
65
Frankenstein (1992,  Unrated)
66
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
67
Fargo (1996,  R)
68
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
69
La Guerre des Boutons (War of Buttons) (1963,  Unrated)
70
Peut-être (1999,  Unrated)
71
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
72
La belle histoire (1992,  Unrated)
73
Hommes, femmes, mode d'emploi (Men, Women: A User's Manual) (1996,  Unrated)
74
Claire's Knee (Le genou de Claire) (1971,  PG)
75
Rien sur Robert (Nothing About Robert) (1999,  Unrated)
76
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) (1970,  PG)
77
A Summer's Tale (1996,  G)
78
Boyfriends and Girlfriends (L'ami de mon amie) (1987,  PG)
79
Rien ne va plus (The Swindle) (1997,  Unrated)
80
Le Bonheur est Dans le Pré (Happiness Is in the Field) (1997,  Unrated)
81
Nelly & Monsieur Arnaud (1996,  Unrated)
82
Assassin(s) (1997,  Unrated)
83
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
84
Inglourious Basterds (2009,  R)
85
Jean De Florette (1986,  PG)
86
Aime ton père (A Loving Father) (Honor Your Father) (2002,  Unrated)
87
Tous Les Matins du Monde (All the Mornings of the World) (1972,  Unrated)
88
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
89
36 quai des orfevres (2005,  Unrated)
90
Truands (Crime Insiders)(Paris Lockdown) (2007,  Unrated)
91
Agents Secrets (Spy Bound) (Secret Agents) (2004,  Unrated)
92
Tanguy (2001,  PG-13)
93
Le journal du séducteur (Diary of a Seducer) (1997,  Unrated)
94
For Your Eyes Only (1981,  PG)
95
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
96
The Horseman on the Roof (1996,  R)
97
La Femme défendue (The Banned Woman) (The Forbidden Woman) (1997,  PG)
98
Extension du domaine de la lutte (1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments