My Favorite Movies


  fb763670654's Rating My Rating
1
The Children's Hour (1961,  Unrated)
The Children's Hour 5.0 Stars
One of the best films of all time, based and adapted from my favourite play of all time, Lillian Hellman's The Children's Hour, directed by Billy Wyler. Best suicide drama ever. Shirley Maclaine breaks my heart every time I watch. And it is not supposed to be about lesbianism as much as it is about the power of a lie--according to Lillian Hellman herself.
Click to Rate
2
Sweet Charity (1969,  G)
Sweet Charity 5.0 Stars
A fun movie. Shirley Maclaine plays her best role as Charity Hope Valentine. One of my favourite American musicals. Shirley is an excellent performer all around; she takes my breath away ! Many awesome numbers, including "If My Friends Could See Me Now", "Hey, Big Spender", "Rhythm of Life", and "I'm A Brass Band". Sammy Davis Jr plays Daddy and is a pleasure to watch. My favourite Fosse film yet !
Click to Rate
3
The Prime of Miss Jean Brodie (1969,  PG)
The Prime of Miss Jean Brodie 5.0 Stars
Dame Maggie Smith blows the audience away. She plays an excellent role here as Jean Brodie, a progressive and fascist teacher at a conservative school for girls, Marcia Blaine. Pamela Franklin, as well as Robert Stephens (Maggie's husband at the time) also play alongside Dame Maggie in this MAG-nificent adaptation of Muriel Spark's The Prime of Miss Jean Brodie. One of my all-time favourite stories.
Click to Rate
4
Victor/Victoria (1982,  PG)
Victor/Victoria 5.0 Stars
Julie Andrews masters the role of Victoria Grant, a coluratura Soprano whose only wish is to become a famous performer in 1934 Paris. She stumbles across Carol Todd, or Toddy, played by the venerable Robert Preston, and the pair become singing sensations. It is a wonderful film that pokes fun at sexuality and provides a sense of true warmth. A delightful picture all-around with many excellent performances by Julie Andrews.
Click to Rate
5
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List 5.0 Stars
The best WWII story of all time. Heart-breaking, as well as heart-warming. Liam Neeson and Ben Kingsley are magnificent. Depressing, but truthful. Ralph Fiennes is my absolute favourite. "I pardon you!"
Click to Rate
6
Keeping Mum (2005,  R)
Keeping Mum 4.0 Stars
Dame Maggie and the rest of the cast in this delicious picture left me in tears, I was laughing so hard. It's an awesome film, a must-see for a sure laugh. Rowan Atkinson does well, and although I don't like Patrick Swayze, he does well also.
Click to Rate
7
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 4.0 Stars
Jodie Foster and Anthony Hopkins rock this original thriller/suspense picture. I love the lines, and I love the excellent acting.
Click to Rate
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 4.0 Stars
Based on Anthony Burgess' A Clockwork Orange, this film disturbs the audience in a most delightful way. A must-see, for Malcolm McDowell dominates the picture ! A lovely, but violent tribute to "Singin' In The Rain" included !
Click to Rate
9
I Heart Huckabees (2004,  R)
I Heart Huckabees 5.0 Stars
A bloody good performance by Lily Tomlin ! :) Existentialism at its best. Directing at its mediocre stage. But the acting makes up for it. :) A thinker film.
Click to Rate
10
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 5.0 Stars
Sandra Bullock, Fionnula Flanagan, Ellen Burstyn, and Maggie Smith (Dame) are the BEST in this fine film about the love and hate relationships that mothers have with their daughters, and vice-versa. A wonderful story and a great cast all-around. One of my all-time favourites. It is also one of the few chick flicks that I have ever enjoyed. Kudos !
Click to Rate
11
Imagine Me & You (2006,  R)
Imagine Me & You 3.0 Stars
An enchanting love story. Lena Headey is sexy and delicious in this one along with Celia Imri and Piper Perabo. A little confusing, but an excellent ending. Finally, the lesbians don't get a happy ending ! No Children's Hour to be had in sight !
Click to Rate
12
Gosford Park (2001,  R)
Gosford Park 4.0 Stars
I just love Dame Maggie pictures. Everyone, including Helen Mirren and Michael Gambon, does a wonderful job. I love all of the backstories and layers that are woven into the story. It's a great, original murder mystery. Not your typical Sherlock Holmes or Poirot line, either. If you haven't seen it, you've missed out !
Click to Rate
13
D.E.B.S. (2004,  PG-13)
D.E.B.S. 3.0 Stars
Silly and cutesy, but worth a peek.
Click to Rate
14
Tea With Mussolini (1999,  PG)
Tea With Mussolini 5.0 Stars
A warm, tender story of several Scorpioni (English women living in Italy) who take care of a little boy until they are forced to be taken into custody after Mussolini declares war. It is a touching story of civilized disobedience. Dames Maggie Smith and Judi Dench give a wonderful performace. I love Lily Tomlin as well. And I even like Cher. This is her only best film, in my opinion. Baird Wallace does a phenomenal job as Luca. :) Cheers to a great picture and a warm story !

Memorable Quotes:

Cher/Elsa: "Why are you helping me? You always hated me."
Maggie Smith/Lady Hester: "Because we're creatures from two different worlds, you and I. Because I have despised you, and you have laughed at me, the "Scorpioni". And because in spite of all that you've been very kind to us. And because we've both been very foolish women. We both put our trust in men who turned out to be...bastards."

"Vittorio."

"And Mussolini."
Click to Rate
15
Stay (2005,  R)
Stay 3.5 Stars
What a trip !
Click to Rate
16
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
17
The Hunt for Red October (1990,  PG)
Click to Rate
18
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Click to Rate
19
Monsieur Batignole (2002,  Unrated)
Click to Rate
20
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
21
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
22
Ladies in Lavender (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
300 (2007,  R)
Click to Rate
24
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
25
My Fair Lady (1964,  G)
Click to Rate
26
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
27
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love (1995,  R)
Click to Rate
28
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
29
American History X (1998,  R)
Click to Rate
30
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
31
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
32
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
33
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
34
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
35
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
36
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
Different. Remarkable. A Thinker Film. Great acting. And I don't like Kirsten Dunst, but Kate Winslet was wonderful.
Click to Rate
39
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
41
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
42
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
44
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
45
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
46
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
47
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
49
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
51
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
52
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
Click to Rate
53
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)