My Favorite Movies


  fb764458913's Rating My Rating
1
Dogville (2003,  R)
Dogville
Great story, great ending, great performances!
2
Manderlay (2006,  Unrated)
Manderlay
It doesn't live up to Dogville, but still a great films.
3
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Mendes' best work, so far!
4
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
Words can't describe this one!
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
6
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
The bohemian storm is brewing!
7
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
Fantanstic film! Amazing performances from the three most talented actresses ever! And great soundtrack!
8
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
9
The Deer Hunter (1978,  R)
10
Good Bye, Lenin (2004,  R)
11
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
12
East of Eden (1955,  PG)
13
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
14
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
15
Maria Full of Grace (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments