Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb764488042's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
2
Shrek (2001,  PG)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
Wedding Crashers (2005,  R)
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
The Notebook (2004,  PG-13)
10
Hannah Montana: The Movie (2009,  G)
11
The Bodyguard (1992,  R)
12
The Preacher's Wife (1996,  PG)
13
Waiting to Exhale (1995,  R)
14
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997,  G)
15
It's Black Entertainment! (2000,  Unrated)
16
Scratch the Surface (1997,  Unrated)
17
Green Sails (2000,  Unrated)
18
The House Bunny (2008,  PG-13)
19
Bad Boys II (2003,  R)
20
Bad Boys (1995,  R)
21
Bad Boys (1982,  R)
22
Norbit (2007,  PG-13)
23
Final Destination 3 (2006,  R)
24
Final Destination 2 (2003,  R)
25
Final Destination (2000,  R)
26
The Final Destination (2009,  R)
27
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
28
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
29
There's Something About Mary (1998,  R)
30
Madagascar (2005,  PG)
31
Night at the Museum (2006,  PG)
32
Tropic Thunder (2008,  R)
33
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
34
Meet the Parents (2000,  PG-13)
35
Zoolander (2001,  PG-13)
36
Along Came Polly (2004,  PG-13)
37
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
38
The Cable Guy (1996,  PG-13)
39
The Heartbreak Kid (2007,  R)
40
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
41
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
42
Mystery Men (1999,  PG-13)
43
Reality Bites (1993,  PG-13)
44
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
45
Envy (2004,  PG-13)
46
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
47
Empire of the Sun (1987,  PG)
48
Heavyweights (Heavy Weights) (1995,  PG)
49
Your Friends & Neighbors (1998,  R)
50
Next of Kin (1989,  R)
51
Hot Pursuit (1987,  PG-13)
52
Flirting With Disaster (1996,  R)
53
Pauly Shore is Dead (2003,  R)
54
Zero Effect (1997,  R)
55
The Independent (2001,  R)
56
Stella (1990,  PG-13)
57
Robbie the Reindeer in Hooves of Fire and the Legend of the Lost Tribe (1999,  Unrated)
58
Permanent Midnight (1998,  R)
59
If Lucy Fell (1996,  R)
60
Black and White (,  R)
61
Comedy Central Roast of William Shatner (2006,  Unrated)
62
Fresh Horses (1988,  PG-13)
63
The Suburbans (1999,  R)
64
Derek Zoolander: Male Model (1996,  Unrated)
65
The Work of Director Mark Romanek (2005,  Unrated)
66
Nobody Knows Anything (2003,  R)
67
Danny Roane: First Time Director (2006,  R)
68
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
69
Derek Zoolander University (1997,  Unrated)
70
Little Fockers (2010,  Unrated)
71
The Trial of the Chicago 7 (2010,  Unrated)
72
Working Tra$h (1990,  Unrated)
73
Prehistoric Planet: The Complete Dino Dynasty (2002,  Unrated)
74
Working Trash (1990,  Unrated)
75
Stag (1997,  R)
76
The Ritz (1976,  R)
77
Rocky (1976,  PG)
78
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
79
Antz (1998,  PG)
80
Rocky Balboa (2006,  PG)
81
Rocky IV (1985,  PG)
82
Rocky II (1979,  PG)
83
Rocky III (1982,  PG)
84
Rocky V (1990,  PG-13)
85
Demolition Man (1993,  R)
86
Cliffhanger (1993,  R)
87
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
88
Judge Dredd (1995,  R)
89
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
90
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
91
Rambo III (1988,  R)
92
Daylight (1996,  PG-13)
93
Tango & Cash (1989,  R)
94
Assassins (1995,  R)
95
Stop! or My Mom Will Shoot (1992,  PG-13)
96
The Specialist (1994,  R)
97
Over the Top (1987,  PG)
98
Cobra (1986,  R)
99
Driven (2001,  PG-13)
100
Get Carter (2000,  R)
101
Oscar (1991,  PG)
102
Paradise Alley (1978,  PG)
103
The Lords of Flatbush (1974,  PG)
104
Death Race 2000 (1975,  R)
105
Staying Alive (1983,  PG)
106
D-Tox (Eye See You) (Detox) (2002,  R)
107
Lock Up (1989,  R)
108
Rhinestone (1984,  PG)
109
Nighthawks (1981,  R)
110
Shade (2003,  R)
111
F.I.S.T. (1978,  PG)
112
Farewell, My Lovely (1975,  R)
113
The Prisoner of Second Avenue (1975,  PG)
114
Making 'Avenging Angelo' (2003,  R)
115
Poe (2011,  G)
116
Italian Stallion (The Party at Kitty and Stud's) (1976,  R)
117
Lovers and Other Strangers (1970,  R)
118
Capone (1975,  R)
119
Ali Rap (2006,  Unrated)
120
Rambo V: The Savage Hunt (2011,  Unrated)
121
The Expendables (2010,  Unrated)
122
No Place to Hide (Rebel) (1970,  R)
123
Race to Witch Mountain (2009,  PG)
124
Get Smart (2008,  PG-13)
125
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
126
The Scorpion King (2002,  PG-13)
127
The Game Plan (2007,  PG)
128
Walking Tall (2004,  PG-13)
129
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
130
Doom (2005,  R)
131
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
132
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
133
Love and Action in Chicago (1999,  R)
134
WWF Backlash (2000,  Unrated)
135
The Rock: Just Bring It! (2002,  Unrated)
136
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
137
Southland Tales (2006,  R)
138
Spy Hunter (2009,  Unrated)
139
Tombstone - The History of the Undertaker (2005,  Unrated)
140
WWF Rock Bottom: In Your House (1998,  Unrated)
141
WWF Judgment Day (2000,  Unrated)
142
WWF Lita: It Just Feels Right (2001,  Unrated)
143
WWF Vengeance (2001,  Unrated)
144
WWF Unforgiven (2001,  Unrated)
145
WWF Over the Edge (1999,  Unrated)
146
Jonny Quest (2010,  Unrated)
147
WWF No Mercy (2000,  Unrated)
148
WWF King of the Ring (1999,  Unrated)
149
Planet 51 (2009,  PG)
150
WWF Survivor Series (2001,  Unrated)
151
WWF Survivor Series (1999,  Unrated)
152
The Tooth Fairy (2010,  PG)
153
Shazam! (,  Unrated)
154
Bolt (2008,  PG)
155
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
156
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
157
Hotel for Dogs (2009,  PG)
158
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
159
High School Musical (2006,  Unrated)
160
High School Musical 4: East Meets West (2008,  Unrated)
161
High School Musical 2 (2007,  G)
162
High School Musical: The Concert (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments