My Favorite Movies
| fb764495456's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
|
| 2 |
United 93 (2006, R) |
|
|
| 3 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 4 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 5 |
Flightplan (2005, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Terminal (2004, PG-13)
Before I watched this movie, I hated Tom Hanks with a passion. Don't ask me why.... This movie changed that. He's now one of the greatest actors to me, and this movie deserves 5 stars and many awards. Very cool story that'll def touch you. Awesome!!!!! Oh, and did I mention that Catherine Zeta-Jones is a flight attendant on this movie???.... |
|
|
| 7 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
|
| 8 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
|
| 9 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
|
| 10 |
Transporter 2 (2005, PG-13) |
|
|
| 11 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Pink Panther (2006, PG) |
|
|
| 13 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
|
| 14 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 15 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
|
| 16 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 17 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
|
| 18 |
Die Another Day (2002, PG-13) |
|
|
| 19 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
|
| 20 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
|
| 22 |
No Reservations (2007, PG)
OK, so it's a chick flick, but it's a really good one in my book. Catherine Zeta-Jones is what attracted me to the movie in the first place since she has always been one of my favorite actresses. It's got a really heart-warming story; and since it's centered around the kitchen and the life of a chef, it will def. make you hungry.... |
|
|
| 23 |
Surviving Christmas (2004, PG-13) |
|
|
| 24 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
|
| 25 |
Fool's Gold (Fools Gold) (2008, PG-13) |
|
|
| 26 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
|
| 28 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
|
| 29 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
|
| 30 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
|
| 31 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
|
| 32 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
|
| 33 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
|
| 34 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
|
| 36 |
Taking Lives (2004, Unrated) |
|
|
| 37 |
Never Back Down (2008, PG-13) |
|
|
| 38 |
The Sentinel (2006, PG-13) |
|
|
| 39 |
Vantage Point (2008, PG-13) |
|
|
| 40 |
Awake (2007, R) |
|
|
| 41 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
|
| 42 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
|
| 43 |
Enough (2002, PG-13) |
|
|
| 44 |
Angel Eyes (2001, R) |
|
|
| 45 |
Tortilla Soup (2001, PG-13) |
|
|
| 46 |
The Death and Life of Bobby Z (Let's Kill Bobby Z) (1982, R) |
|
|
| 47 |
Derailed (2005, R) |
|
|
| 48 |
Along Came Polly (2004, PG-13) |
|
|
| 49 |
National Treasure (2004, PG) |
|
|
| 50 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
|
| 51 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 52 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
|
| 53 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
|
| 54 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
|
| 55 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
|
| 56 |
Charlie's Angels - Full Throttle (2003, PG-13) |


