My Favorite Movies
| fb765480320's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 2 |
Meet Me In St. Louis (1944, Unrated) |
|
| 3 |
The Band Wagon (1953, Unrated) |
|
| 4 |
Peyton Place (1957, Unrated) |
|
| 5 |
The Greatest Show on Earth (1952, Unrated) |
|
| 6 |
Till the Clouds Roll By (1947, Unrated) |
|
| 7 |
Thank Your Lucky Stars (1943, Unrated) |
|
| 8 |
Yankee Doodle Dandy (1942, G) |
|
| 9 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 10 |
That's Entertainment (1974, G) |
|
| 11 |
That's Entertainment 2 (1976, G) |
|
| 12 |
That's Entertainment! III (1994, PG) |
|
| 13 |
Holiday Inn (1942, Unrated) |
|
| 14 |
A Star Is Born (1954, PG) |
|
| 15 |
Kings Row (1942, Unrated) |
|
| 16 |
King Kong (1933, Unrated) |
|
| 17 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 18 |
The Song of Bernadette (1943, Unrated) |
|
| 19 |
Leave Her to Heaven (1945, Unrated) |
|
| 20 |
Margie (1946, Unrated) |
|
| 21 |
Claudia (1943, Unrated) |
|
| 22 |
State Fair (1945, Unrated) |
|
| 23 |
The Gang's All Here (The Girls He Left Behind) (1943, Unrated) |
|
| 24 |
The King and I (1956, G) |
|
| 25 |
Call Me Madam (1986, Unrated) |
|
| 26 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 27 |
A Tree Grows in Brooklyn (1945, Unrated) |
|
| 28 |
Easter Parade (1948, Unrated) |
|
| 29 |
Deep in My Heart (1954, R) |
|
| 30 |
Gypsy (1962, Unrated) |
|
| 31 |
With a Song in My Heart (1952, Unrated) |
|
| 32 |
I'll Cry Tomorrow (1955, PG) |
|
| 33 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 34 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 35 |
Pollyanna (1960, G) |
|
| 36 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
| 37 |
The Trouble with Angels (1966, PG) |
|
| 38 |
Lassie Come Home (1943, G) |
|
| 39 |
Stowaway (1936, G) |
|
| 40 |
Poor Little Rich Girl (1936, G) |
|
| 41 |
The Clock (Under the Clock) (1945, Unrated) |
|
| 42 |
Three Little Words (1950, Unrated) |
|
| 43 |
Annie Get Your Gun (1950, Unrated) |
|
| 44 |
Ziegfeld Follies (1946, Unrated) |
|
| 45 |
Ziegfeld Girl (1941, Unrated) |
|
| 46 |
Street Angel (1928) (1928, Unrated) |
|
| 47 |
Maytime (1937, Unrated) |
|
| 48 |
Bitter Sweet (1940, Unrated) |
|
| 49 |
Best Foot Forward (1943, Unrated) |
|
| 50 |
San Francisco (1936, Unrated) |
|
| 51 |
A Date With Judy (1948, Unrated) |
|
| 52 |
Nancy Goes to Rio (1950, Unrated) |
|
| 53 |
Lili (1953, G) |
|
| 54 |
Neptune's Daughter (1949, Unrated) |
|
| 55 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 56 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
| 57 |
Scrooge (1970, G) |
|
| 58 |
Good News (2000, Unrated) |
|
| 59 |
Music for Millions (1944, Unrated) |
|
| 60 |
The Harvey Girls (1946, Unrated) |
|
| 61 |
Show Boat (1951, Unrated) |
|
| 62 |
Royal Wedding (1951, Unrated) |
|
| 63 |
Dangerous When Wet (1953, Unrated) |
|
| 64 |
High Society (1956, G) |
|
| 65 |
Bells Are Ringing (1960, Unrated) |
|
| 66 |
Billy Rose's Jumbo (1962, G) |


























































