My Favorite Movies


  fb766061056's Rating My Rating
1
Leningrad Cowboys Go America (1989,  Unrated)
2
I Hired a Contract Killer (1990,  Unrated)
3
The Man Without a Past (2002,  PG)
4
Back to the Future (1985,  PG)
5
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
6
Batman Begins (2005,  PG-13)
7
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
8
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
9
Snatch. (2001,  R)
10
Spider-Man (2002,  PG-13)
11
Home Alone (1990,  PG)
12
Spaceballs (1987,  PG)
13
Rocky (1976,  PG)
14
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
17
Superman Returns (2006,  PG-13)
18
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
19
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
20
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
21
The Big Lebowski (1998,  R)
22
The Crow (1994,  R)
23
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
24
The Prestige (2006,  PG-13)
25
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
26
The Transporter (2002,  PG-13)
27
Young Frankenstein (1974,  PG)
28
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
29
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
30
Almost Famous (2000,  R)
31
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
32
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
33
Back to the Future Part II (1989,  PG)
34
Back to the Future Part III (1990,  PG)
35
Batman (1989,  PG-13)
36
Batman Returns (1992,  PG-13)
37
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
38
Clerks (1994,  R)
39
Cool Runnings (1993,  PG)
40
Crash (2004,  R)
41
Cry Baby (1990,  PG-13)
42
Die Hard (1988,  R)
43
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
44
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
46
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
47
Finding Nemo (2003,  G)
48
Ghost Rider (2007,  PG-13)
49
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
50
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
51
Kung Fu Hustle (2005,  R)
52
Legally Blonde (2001,  PG-13)
53
Little Miss Sunshine (2006,  R)
54
Madagascar (2005,  PG)
55
Memento (2000,  R)
56
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
57
Mulan (1998,  G)
58
Remember the Titans (2000,  PG)
59
Road Trip (2000,  R)
60
Scarface (1983,  R)
61
Shrek (2001,  PG)
62
Sleepy Hollow (1999,  R)
63
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
64
The Fifth Element (1997,  PG-13)
65
The Goonies (1985,  PG)
66
The Lost Boys (1987,  R)
67
The Mask (1994,  PG-13)
68
The Matrix (1999,  R)
69
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
70
The Truman Show (1998,  PG)
71
The Usual Suspects (1995,  R)
72
There's Something About Mary (1998,  R)
73
Wayne's World (1992,  PG-13)
74
Wedding Crashers (2005,  R)
75
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
76
Blast from the Past (1999,  PG-13)
77
Zoolander (2001,  PG-13)
78
Hellboy (2004,  PG-13)
79
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
80
Kung Fu Panda (2008,  PG)
81
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens (1979,  NC-17)
82
Up! (1976,  NC-17)
83
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
84
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
85
Dracula vs. Frankenstein (1971,  PG)
86
Blazing Stewardesses (1975,  R)
87
Ed Wood (1994,  R)
88
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
89
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
90
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
91
À Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) (2001,  Unrated)
92
This Night I'll Posses Your Corpse (Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver) (1967,  Unrated)
93
El Retorno de Walpurgis (Curse of the Devil" (1973,  Unrated)
94
La Rebelión de las muertas (Vengeance of the Zombies)(Walk of the Dead) (1973,  Unrated)
95
La Venganza de la momia (The Mummy's Revenge) (The Vengeance of the Mummy) (1973,  Unrated)
96
Los Monstruos del Terror (Operation Terror)(Dracula Versus Frankenstein)(The Man Who Came from Ummo) (1970,  Unrated)
97
La Noche de Walpurgis (The Werewolf Versus Vampire Women) (Werewolf Shadow) (Blood Moon) (1971,  R)
98
The Awful Dr. Orloff (Gritos en la noche) (1963,  R)
99
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
100
Killer Barbys (1996,  Unrated)
101
Killer Tongue (1996,  R)
102
Muertos de risa (Dying of Laughter) (1999,  R)
103
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
104
Acción mutante (Mutant Action) (1993,  Unrated)
105
Crimen Ferpecto (Ferpect Crime) (,  Unrated)
106
The Dark Knight (2008,  PG-13)
107
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments