My Favorite Movies


  fb766177206's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
2
Grease (1978,  PG)
3
Pretty Woman (1990,  R)
4
The Sound of Music (1965,  G)
5
The Music Man (1962,  G)
6
Village People - Can't Stop the Music (1980,  PG)
7
Borrowed Hearts: A Holiday Romance (1997,  Unrated)
8
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
9
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
10
A Muppet Family Christmas (1987,  Unrated)
11
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
12
Ernest Saves Christmas (1988,  PG)
13
White Christmas (1954,  Unrated)
14
All I Want for Christmas (1991,  G)
15
I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown (2003,  Unrated)
16
Emmet Otter's Jug-Band Christmas (1977,  Unrated)
17
A Boyfriend for Christmas (2004,  Unrated)
18
The Holiday (2006,  PG-13)
19
Holiday Inn (1942,  Unrated)
20
Irma La Douce (1963,  Unrated)
21
The Ladies Man (1961,  Unrated)
22
A Holiday to Remember (1995,  Unrated)
23
Summer Holiday (1963,  Unrated)
24
Kit Kittredge: An American Girl Mystery (2008,  G)
25
A Perry Mason Mystery: The Case of the Jealous Jokester (1995,  Unrated)
26
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
27
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
28
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
29
His Girl Friday (1940,  Unrated)
30
Father Goose (1964,  Unrated)
31
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
32
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
33
Monkey Business (1952,  Unrated)
34
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
35
The Awful Truth (1937,  Unrated)
36
That Touch of Mink (1962,  Unrated)
37
The Bachelor and the Bobby Soxer (1947,  Unrated)
38
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
39
Houseboat (1958,  Unrated)
40
Topper (1937,  G)
41
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
42
The Talk of the Town (1942,  Unrated)
43
Every Girl Should Be Married (1948,  Unrated)
44
Kiss Them for Me (1957,  Unrated)
45
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
46
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
47
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
48
The Apartment (1960,  Unrated)
49
The Odd Couple (1968,  G)
50
The Great Race (1965,  Unrated)
51
How to Murder Your Wife (1965,  Unrated)
52
Tuesdays with Morrie (1999,  Unrated)
53
Mister Roberts (1955,  Unrated)
54
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
55
Phffft (1954,  Unrated)
56
The Wackiest Ship in the Army (1960,  Unrated)
57
My Sister Eileen (1955,  Unrated)
58
Under the Yum Yum Tree (1963,  Unrated)
59
It Should Happen to You (1954,  Unrated)
60
The Notorious Landlady (1962,  Unrated)
61
Calamity Jane (1953,  G)
62
Pillow Talk (1959,  Unrated)
63
My Dream Is Yours (1949,  Unrated)
64
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
65
Lover Come Back (1961,  Unrated)
66
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
67
Move Over Darling (1963,  Unrated)
68
The Pajama Game (1998,  Unrated)
69
The Glass Bottom Boat (1966,  Unrated)
70
The Thrill of It All! (1963,  Unrated)
71
With Six You Get Eggroll (1968,  G)
72
Teacher's Pet (1958,  Unrated)
73
Young at Heart (1954,  PG)
74
By the Light of the Silvery Moon (1953,  Unrated)
75
Midnight Lace (1960,  R)
76
Billy Rose's Jumbo (1962,  G)
77
Lullaby of Broadway (1951,  Unrated)
78
On Moonlight Bay (1951,  Unrated)
79
Tea for Two (1950,  Unrated)
80
Romance on the High Seas (It's Magic) (1948,  Unrated)
81
The Ballad of Josie (1967,  Unrated)
82
I'll See You in My Dreams (1951,  Unrated)
83
The Tunnel of Love (1958,  Unrated)
84
Do Not Disturb (1965,  Unrated)
85
That's Entertainment (1974,  G)
86
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
87
Take Me Out to the Ball Game (1949,  Unrated)
88
Bathing Beauty (1944,  Unrated)
89
Million Dollar Mermaid (1952,  Unrated)
90
On an Island with You (1948,  Unrated)
91
Easy to Wed (1946,  Unrated)
92
Skirts Ahoy! (1952,  Unrated)
93
Neptune's Daughter (1949,  Unrated)
94
Duchess of Idaho (1950,  Unrated)
95
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
96
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
97
A Summer Place (1959,  Unrated)
98
Rome Adventure (1962,  Unrated)
99
Rock-a-Bye Baby (1958,  Unrated)
100
Funny Face (1957,  Unrated)
101
Top Hat (1935,  Unrated)
102
Easter Parade (1948,  Unrated)
103
Daddy Long Legs (1955,  PG)
104
Shall We Dance (1937,  Unrated)
105
Swing Time (1936,  Unrated)
106
Royal Wedding (1951,  Unrated)
107
That's Entertainment 2 (1976,  G)
108
The Band Wagon (1953,  Unrated)
109
The Gay Divorcee (1934,  Unrated)
110
Follow the Fleet (1936,  Unrated)
111
Finian's Rainbow (1968,  G)
112
Flying Down to Rio (1933,  Unrated)
113
Three Little Words (1950,  Unrated)
114
The Barkleys of Broadway (1949,  Unrated)
115
Broadway Melody of 1940 (1940,  Unrated)
116
You Were Never Lovelier (1942,  Unrated)
117
The Story of Vernon and Irene Castle (1939,  Unrated)
118
Carefree (1938,  Unrated)
119
You'll Never Get Rich (1941,  Unrated)
120
The Belle of New York (1952,  Unrated)
121
Blue Skies (1946,  Unrated)
122
Let's Dance (1950,  Unrated)
123
A Damsel in Distress (1937,  Unrated)
124
The Sky's the Limit (1943,  Unrated)
125
The Man in the Santa Claus Suit (1979,  Unrated)
126
You're the Top: The Cole Porter Story (1990,  Unrated)
127
Charlotte's Web (1973,  G)
128
Singin' in the Rain (1952,  G)
129
How the West Was Won (1963,  G)
130
The Unsinkable Molly Brown (1964,  Unrated)
131
Tammy and the Bachelor (1957,  Unrated)
132
The Christmas Wish (1998,  Unrated)
133
Divorce American Style (1967,  Unrated)
134
Two Weeks with Love (1950,  PG)
135
Susan Slept Here (1954,  Unrated)
136
Athena (1954,  Unrated)
137
That's Entertainment! III (1994,  PG)
138
Bundle of Joy (1956,  Unrated)
139
The Tender Trap (1955,  PG)
140
The Mating Game (1959,  Unrated)
141
Goodbye Charlie (1964,  Unrated)
142
The Affairs of Dobie Gillis (1953,  Unrated)
143
Give a Girl a Break (1953,  Unrated)
144
Battling for Baby (1992,  Unrated)
145
A Season for Miracles (1999,  G)
146
The Christmas List (1997,  Unrated)
147
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
148
Show Boat (1951,  Unrated)
149
Annie Get Your Gun (1950,  Unrated)
150
Three Guys Named Mike (1951,  Unrated)
151
It Happened One Night (1934,  Unrated)
152
It Started in Naples (1960,  Unrated)
153
Legally Blonde (2001,  PG-13)
154
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
155
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
156
Walk the Line (2005,  PG-13)
157
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
158
Penelope (2006,  PG)
159
The First Wives Club (1996,  PG)
160
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
161
Housesitter (1992,  PG)
162
Private Benjamin (1980,  R)
163
Foul Play (1978,  PG)
164
Cactus Flower (1969,  PG)
165
Butterflies Are Free (1972,  PG)
166
Seems Like Old Times (1980,  PG)
167
Best Friends (1982,  PG)
168
Failure to Launch (2006,  PG-13)
169
Sex and the City (2008,  R)
170
Flight of the Navigator (1986,  PG)
171
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
172
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
173
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
174
Raising Helen (2004,  PG-13)
175
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
176
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
177
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
178
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
179
The Lake House (2006,  PG)
180
While You Were Sleeping (1995,  PG)
181
Hope Floats (1998,  PG-13)
182
Love Potion #9 (1992,  PG-13)
183
Because I Said So (2007,  PG-13)
184
Father of the Bride (1991,  PG)
185
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
186
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
187
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
188
Mad Money (2008,  PG-13)
189
Baby Boom (1987,  PG)
190
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
191
Sibling Rivalry (1990,  PG-13)
192
A League of Their Own (1992,  PG)
193
Forrest Gump (1994,  PG-13)
194
Toy Story (1995,  G)
195
Toy Story 2 (1999,  G)
196
The Polar Express (2004,  G)
197
You've Got Mail (1998,  PG)
198
Apollo 13 (1995,  PG)
199
Big (1988,  PG)
200
Turner and Hooch (1989,  PG)
201
Splash (1984,  PG)
202
Top Gun (1986,  PG)
203
When Harry Met Sally (1989,  R)
204
French Kiss (1995,  PG-13)
205
Rain Man (1988,  R)
206
A Few Good Men (1992,  R)
207
Cocktail (1988,  R)
208
The Pink Panther (2006,  PG)
209
Hairspray (2007,  PG)
210
Wild Hogs (2007,  PG-13)
211
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
212
Two of a Kind (1983,  PG)
213
Mary Poppins (1964,  G)
214
The Princess Diaries (2001,  G)
215
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
216
One Special Night (2002,  PG)
217
Boys' Night Out (1962,  PG)
218
Carousel (1956,  Unrated)
219
The Courtship of Eddie's Father (1963,  Unrated)
220
Rumor Has It (2005,  PG-13)
221
Parenthood (1989,  PG-13)
222
Somewhere in Time (1980,  PG)
223
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
224
My Fair Lady (1964,  G)
225
Roman Holiday (1953,  Unrated)
226
Sabrina (1954,  Unrated)
227
Adam's Rib (1949,  Unrated)
228
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
229
Desk Set (1957,  Unrated)
230
The Fox and the Hound (1981,  G)
231
Pete's Dragon (1977,  G)
232
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
233
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
234
The Year Without a Santa Claus (1974,  Unrated)
235
Love Finds Andy Hardy (1938,  Unrated)
236
How to Stuff a Wild Bikini (1965,  Unrated)
237
Words and Music (1998,  Unrated)
238
Love Laughs at Andy Hardy (1946,  Unrated)
239
Andy Hardy Meets Debutante (1940,  Unrated)
240
Strike Up the Band (1940,  Unrated)
241
Thousands Cheer (1943,  Unrated)
242
Babes in Arms (1939,  Unrated)
243
Girl Crazy (1943,  Unrated)
244
Babes on Broadway (1941,  Unrated)
245
The Wizard of Oz (1939,  G)
246
In the Good Old Summertime (1949,  Unrated)
247
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
248
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
249
Summer Stock (1950,  Unrated)
250
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
251
The Clock (Under the Clock) (1945,  Unrated)
252
Ziegfeld Girl (1941,  Unrated)
253
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
254
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
255
The Thin Man (1934,  Unrated)
256
After the Thin Man (1936,  Unrated)
257
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939,  Unrated)
258
The Great Outdoors (1988,  PG)
259
The Worst Witch (1986,  G)
260
The Canterville Ghost (1944,  Unrated)
261
The Canterville Ghost (1987,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments