My Favorite Movies


  fb767936612's Rating My Rating
1
50 First Dates (2004,  PG-13)
2
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
3
Dead Poets Society (1989,  PG)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
6
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
7
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
8
Girl, Interrupted (1999,  R)
9
Gone With the Wind (1939,  G)
10
Grease (1978,  PG)
11
Halloween (1978,  R)
12
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
13
Jaws (1975,  PG)
14
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
15
Legally Blonde (2001,  PG-13)
16
Meet the Parents (2000,  PG-13)
17
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
18
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
19
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
20
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
21
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
22
Ray (2004,  PG-13)
23
Sixteen Candles (1984,  PG)
24
Sleepy Hollow (1999,  R)
25
Spaceballs (1987,  PG)
26
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
27
The Breakfast Club (1985,  R)
28
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
29
The Exorcist (1973,  R)
30
The Lake House (2006,  PG)
31
The Notebook (2004,  PG-13)
32
The Passion of the Christ (2004,  R)
33
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
34
The Sound of Music (1965,  G)
35
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
36
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
37
The Wizard of Oz (1939,  G)
38
There's Something About Mary (1998,  R)
39
Titanic (1997,  PG-13)
40
Top Gun (1986,  PG)
41
Uptown Girls (2003,  PG-13)
42
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
44
You've Got Mail (1998,  PG)
45
The Red Shoes (1948,  R)
The Red Shoes
I like this movie, even though it has a tragic ending.
46
Tears for Fears:Scenes From the Big C (,  Unrated)
Tears for Fears:Scenes From the Big C
One of my absolute-fave DVDs! :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments