You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Moving & Poignant
by
Ut
Lars Von Trier's Films
by
Dimitris
Autism & Retardation
by
Celeste X. A...
Lars Von Trier
by
Tobias
LIFETIME LIST: 1990s
by
Jeff
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Daniel
fb770024975's Rating
My Rating
1
Breaking the Waves
(1996, R)
2
Kingpin
(1996, PG-13)
3
The Proposition
(2005, R)
4
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
5
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
(1988, R)
6
Naked Lunch
(1991, R)
7
The Exorcist
(1973, R)
8
Grave of the Fireflies (Hotaru no haka)
(1988, Unrated)
9
The Thing
(1982, R)
10
Clash of the Titans
(1981, PG)
11
American Beauty
(1999, R)
12
Midnight Cowboy
(1969, R)
13
The Party
(1968, PG)
14
This Is Spinal Tap
(1984, R)
15
Airport '77
(1977, PG)
16
Rear Window
(1954, PG)
17
The Straight Story
(1999, G)
18
The Sixth Sense
(1999, PG-13)
19
The Man with Two Brains
(1983, R)
20
The Jerk
(1979, R)
21
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
22
A Clockwork Orange
(1971, R)
23
Kramer vs. Kramer
(1979, PG)
24
Bowling for Columbine
(2002, R)
25
Secrets and Lies
(1996, R)
26
Romper Stomper
(1992, R)
27
sex, lies, and videotape
(1989, R)
28
The Corporation
(2004, Unrated)
29
GoodFellas
(1990, R)
30
Clubland (1999)
(1999, R)
31
The Elephant Man
(1980, PG)
32
Trainspotting
(1996, R)
33
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
(2001, PG)
34
Akira
(1989, R)
35
Yojimbo
(1961, Unrated)
Comments (0)
Post a comment
Recent Comments