You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Movies I've Seen-1985
by
Cameron
Greatest 80's Movies
by
H
My maybe/not movies
by
Donna
summermovie mania 08
by
dan
‼The 80s‼
by
♥Amand...
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Michael
fb770908897's Rating
My Rating
1
Summer Rental
(1985, PG)
2
Club Paradise
(1986, PG-13)
3
Captain Ron
(1992, PG-13)
4
Meatballs
(1979, PG)
5
Fletch
(1985, PG)
6
Blazing Saddles
(1974, R)
7
Caddyshack
(1980, R)
8
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
9
Liar Liar
(1997, PG-13)
10
Mrs. Doubtfire
(1993, PG-13)
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
14
The Big Lebowski
(1998, R)
15
The Green Mile
(1999, R)
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
19
The Wizard of Oz
(1939, G)
20
Willy Wonka and the Chocolate Factory
(1971, G)
21
Young Frankenstein
(1974, PG)
22
Dracula - Dead and Loving It
(1995, PG-13)
23
The Life Aquatic with Steve Zissou
(2004, R)
24
Where the Buffalo Roam
(1980, R)
25
The Razor's Edge
(1984, PG-13)
26
Funny Farm
(1988, PG)
27
Vegas Vacation
(1997, PG)
28
National Lampoon's Christmas Vacation
(1989, PG-13)
29
National Lampoon's European Vacation
(1985, PG-13)
30
National Lampoon's Vacation
(1983, R)
31
Jungle 2 Jungle
(1997, PG)
32
Innerspace
(1987, PG)
33
Uncle Buck
(1989, PG)
34
The Great Outdoors
(1988, PG)
35
Splash
(1984, PG)
36
Orange County
(2002, PG-13)
37
Saving Silverman (Evil Woman)
(2001, R)
38
Volunteers
(1985, R)
39
Cast Away
(2000, PG-13)
40
The Mosquito Coast
(1986, PG)
41
American Graffiti
(1973, PG)
42
Message in a Bottle
(1999, PG-13)
43
Slap Shot
(1977, R)
44
O Brother, Where Art Thou?
(2000, PG-13)
45
Storm of the Century
(1999, PG-13)
46
Of Mice and Men
(1992, PG-13)
47
Tortilla Soup
(2001, PG-13)
48
Wrestling Ernest Hemingway
(1993, PG-13)
49
Hemingway Adventure
(1999, Unrated)
50
To Have and Have Not
(1944, Unrated)
51
Key Largo
(1948, Unrated)
52
The Treasure of the Sierra Madre
(1948, Unrated)
53
The African Queen
(1951, Unrated)
54
The Adventures of Mark Twain
(1985, G)
55
Mark Twain Tonight
(1999, Unrated)
56
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
(1964, Unrated)
57
How the Grinch Stole Christmas
(1966, G)
58
A Christmas Story
(1983, PG)
59
The Muppet Christmas Carol
(1992, G)
60
A Charlie Brown Christmas
(1965, Unrated)
61
A Claymation Christmas Celebration
(1987, G)
62
Emmet Otter's Jug-Band Christmas
(1977, Unrated)