My Favorite Movies


  fb771133097's Rating My Rating
1
Indochine (1992,  PG-13)
Indochine 5.0 Stars
Un film sublime, inoubliable...Un grand souffle historique souffle sur l'Asie millénaire. Deneuve y est à son sommet.
Click to Rate
2
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 5.0 Stars
Tout simplement le plus grand film de tous les temps...
Click to Rate
3
Elles étaient cinq (The Five of Us) (2004,  PG)
Elles étaient cinq (The Five of Us) 4.0 Stars
Belle réussite sur un sujet difficile
Click to Rate
4
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
5
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
6
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
7
Troy (2004,  R)
Troy 5.0 Stars
Absolutely perfect...The story is not exactly the historical truth but Eric Bana is so sexy!
Click to Rate
8
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
10
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
11
The Mask (1994,  PG-13)
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
14
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada 3.0 Stars
Meryl Streep est très bonne dans ce film...Le livre est encore plus drôle!
Click to Rate
16
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
18
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
25
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Scream (1996,  R)
Click to Rate
27
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 2.0 Stars
Too american to be a good movie about WWII
Click to Rate
28
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
29
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
30
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
31
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
32
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
33
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
34
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
35
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
36
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
37
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 5.0 Stars
Si la vità è bella...!!! Grazie per questo film, Signor Roberto!
Click to Rate
38
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
39
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
40
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
41
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
42
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
43
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
44
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
45
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
47
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
49
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
50
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
51
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
52
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
53
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
54
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
55
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
</