You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Movies
by
shannon
"Will Someone PLEASE Think of the Children?!"
by
*
Best Asian Cinema
by
Celeste X. A...
asian movies
by
katya
Asian Movies - Seen
by
Lisa
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb771240981's Rating
My Rating
1
Ichi the Killer (Koroshiya 1)
(2001, R)
2
Dead or Alive 2: The Birds
(2000, Unrated)
3
Audition (Ôdishon)
(1999, R)
4
Sukiyaki Western Django
(2008, R)
5
Full Metal Gokudô (Full Metal Yakuza)
(1997, NC-17)
6
Three...Extremes (Saam gaang yi)
(2005, R)
7
28 Days Later
(2002, R)
8
28 Weeks Later...
(2007, R)
9
Tintin et le mystère de la Toison d'Or (Tintin and the Mystery of the Golden Fleece)
(1961, Unrated)
10
Dawn of the Dead
(1979, R)
11
Land of the Dead
(2005, R)
12
Day of the Dead (1985)
(1985, Unrated)
13
A Clockwork Orange
(1971, R)
14
Night of the Living Dead
(1968, Unrated)
15
Psycho
(1960, R)
16
Champagne
(1928, Unrated)
17
The Man Who Knew Too Much
(1934, Unrated)
18
Juno and the Paycock
(1930, Unrated)
19
The Birds
(1963, PG-13)
20
Frenzy
(1972, R)
21
Marnie
(1964, PG)
22
Torn Curtain
(1966, PG)
23
Sabotage
(1937, R)
24
Vertigo
(1958, PG)
25
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
26
Apocalypse Now
(1979, R)
27
Back to the Future
(1985, PG)
28
Back to the Future Part II
(1989, PG)
29
Back to the Future Part III
(1990, PG)
30
Batman
(1989, PG-13)
31
Batman Returns
(1992, PG-13)
32
Diary of the Dead
(2007, R)
33
Death Proof (Grindhouse Presents)
(2007, R)
34
Reservoir Dogs
(1992, R)
35
Pulp Fiction
(1994, R)
36
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
37
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
38
Four Rooms
(1995, R)
39
Jackie Brown
(1997, R)
40
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
(2007, R)
41
From Dusk Till Dawn
(1996, R)
42
Sin City
(2005, R)
43
Bedhead
(1991, Unrated)
44
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House)
(, PG)
45
El Mariachi
(1993, R)
46
Desperado
(1995, R)
47
Once Upon a Time in Mexico
(2003, R)
48
Curandero
(2005, R)
49
Cronos
(1994, R)
50
Hellboy
(2004, PG-13)
51
Basquiat
(1996, R)
52
21 Grams
(2003, R)
53
200 Cigarettes
(1999, R)
54
Traffic
(2000, R)
55
Mimic
(1997, R)
56
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
(2006, R)
57
Lolita
(1962, Unrated)
58
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
(1964, PG)
59
Barry Lyndon
(1975, PG)
60
The Shining
(1980, R)
61
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
62
Eyes Wide Shut
(1999, R)
63
Catch Me If You Can
(2002, PG-13)