Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb7720780's Rating My Rating
1
Après lui (2007,  Unrated)
2
The Hunger (1983,  R)
3
Swept From The Sea (1998,  PG-13)
4
Persepolis (2007,  PG-13)
5
Fingersmith (2005,  Unrated)
6
Tipping the Velvet (2002,  R)
7
Jude (1996,  R)
8
Atonement (2007,  R)
9
Heavenly Creatures (1994,  R)
10
Pride and Prejudice (2005,  PG)
11
My Life Without Me (2003,  R)
12
Doctor Zhivago (2002,  Unrated)
13
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
14
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
15
Requiem for a Dream (2000,  R)
16
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
17
Dawn of the Dead (2004,  R)
18
Legends of the Fall (1994,  R)
19
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
21
Monsters, Inc. (2001,  G)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
23
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
24
Juno (2007,  PG-13)
25
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
26
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
This movie is SO cute!!!
27
Shaun of the Dead (2004,  R)
28
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
29
Sin City (2005,  R)
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
31
The Notebook (2004,  PG-13)
32
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
33
Titanic (1997,  PG-13)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
36
Braveheart (1995,  R)
37
Milk (2008,  R)
38
A League of Their Own (1992,  PG)
39
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
40
Malena (2000,  R)
41
Silk (2007,  R)
42
Belle de Jour (1968,  R)
43
Dancer in the Dark (2000,  R)
44
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
45
Imagine Me & You (2006,  R)
46
Angela's Ashes (1999,  R)
47
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
48
Gladiator (2000,  R)
49
Breaking the Waves (1996,  R)
50
Dead Man Walking (1995,  R)
51
Affinity (2008,  Unrated)
52
Eurotrip (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments