My Favorite Movies


  fb775754699's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Eragon (2006,  PG)
3
The Dukes of Hazzard: Reunion! (1997,  PG)
4
The Dukes of Hazzard: Hazzard in Hollywood (2000,  Unrated)
5
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
6
Bloodsport (1988,  R)
7
Black Eagle (1988,  R)
8
Cyborg (1989,  R)
9
Kickboxer (1989,  R)
10
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
11
Death Warrant (1990,  R)
12
Double Impact (1991,  R)
13
Universal Soldier (1992,  R)
14
Nowhere to Run (1993,  R)
15
Hard Target (1993,  R)
16
Timecop (1994,  R)
17
Street Fighter (1994,  PG-13)
18
Sudden Death (1995,  R)
19
The Quest (1996,  PG-13)
20
Maximum Risk (1996,  R)
21
Double Team (1997,  R)
22
Knock Off (1998,  R)
23
Legionnaire (1998,  R)
24
Desert Heat (Inferno) (1999,  R)
25
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
26
Replicant (2001,  R)
27
The Order (2002,  R)
28
Derailed (2002,  R)
29
In Hell (2003,  R)
30
Wake of Death (2004,  R)
31
Second in Command (2006,  R)
32
The Hard Corps (2006,  R)
33
Until Death (2007,  R)
34
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
35
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
36
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983,  PG)
37
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
38
Breaker, Breaker (1977,  PG)
39
Good Guys Wear Black (1978,  PG)
40
Force of One (1979,  PG)
41
The Octagon (1980,  R)
42
An Eye for an Eye (1981,  R)
43
Silent Rage (1982,  R)
44
Forced Vengeance (1982,  R)
45
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
46
Missing in Action (1984,  R)
47
Missing in Action 2 - The Beginning (1985,  R)
48
Code of Silence (1985,  R)
49
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
50
The Delta Force (1986,  R)
51
Firewalker (1986,  PG)
52
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
53
Hero And The Terror (1988,  R)
54
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
55
The Hitman (1991,  R)
56
Sidekicks (1993,  PG)
57
Hellbound (1994,  R)
58
Top Dog (1994,  PG-13)
59
Forest Warrior (1996,  PG)
60
Slaughter in San Francisco (Karate Cop) (Yellow Faced Tiger) (1974,  R)
61
Logan's War (1998,  Unrated)
62
President's Man (2000,  Unrated)
63
The President's Man 2: A Line in the Sand (2002,  Unrated)
64
Bells of Innocence (2003,  Unrated)
65
The Cutter (2005,  R)
66
The Ranger, the Cook and a Hole in the Sky (1995,  PG)
67
Highlander (1986,  R)
68
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
69
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
70
Highlander - Endgame (2000,  R)
71
Highlander: The Source (2007,  R)
72
Highlander: The Search for Vengeance (2007,  Unrated)
73
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
74
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
75
Daredevil (2003,  PG-13)
76
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) (1989,  Unrated)
77
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) (1990,  PG-13)
78
Doragon bôru Z 3: Chikyû marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) (1990,  PG)
79
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) (1991,  Unrated)
80
Dragonball Z 5: Tobikkiri no saikyô tai saikyô (Cooler's Revenge) (1991,  Unrated)
81
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) (1992,  Unrated)
82
Doragon bôru Z 8: Moetsukiro!! Nessen retsusen-chô gekisen (Broly: The Legendary Super Saiyan) (1993,  Unrated)
83
Doragon bôru Z 11: Sûpâ senshi gekiha! Katsu no wa ore da (Dragon Ball Z: Bio-Broly) (1994,  Unrated)
84
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
85
Ru jing cha (Rumble in Hong Kong) (1973,  PG-13)
86
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
87
The Killer Meteors (1976,  PG-13)
88
New Fist of Fury (Xin jing wu men ) (1976,  PG)
89
San shi liu mi xing quan (The 36 Crazy Fists) (Blood Pact) (Master and the Boxer) (1977,  R)
90
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
91
Snake and Crane Arts of Shaolin (1977,  PG)
92
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
93
The Fearless Hyena (1979,  Unrated)
94
Half a Loaf of Kung Fu (1980,  PG)
95
Young Master (1980,  PG-13)
96
Battle Creek Brawl (The Big Brawl) (1980,  R)
97
Master With Cracked Fingers (Guang dong xiao lao hu) (1971,  R)
98
Long xiao ye (Dragon Lord) (Dragon Strike) (Young Master in Love) (1982,  PG-13)
99
The Fearless Hyena 2 (1983,  PG)
100
Winners and Sinners (1981,  PG-13)
101
Project A (1983,  PG-13)
102
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
103
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) (Mini Special Force) (1982,  Unrated)
104
My Lucky Stars (Fuk sing go jiu) (1985,  PG-13)
105
Xia ri fu xing (My Lucky Stars 2: Twinkle Twinkle Lucky Stars) (1985,  R)
106
Long de xin (Heart of the Dragon) (The First Mission) (1985,  R)
107
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
108
The Protector (1985,  R)
109
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
110
Dragons Forever (1988,  Unrated)
111
Yin ji kau (Rouge) (1987,  Unrated)
112
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
113
Police Story II (1988,  PG-13)
114
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
115
Jackie Chan Is the Prisoner (Huo shao dao) (Island on Fire) (1990,  R)
116
Xi Zang xiao zi (A Kid from Tibet) (1992,  Unrated)
117
Twin Dragons (1999,  PG-13)
118
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
119
Crime Story (Zhong an zu) (1993,  R)
120
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (1996,  R)
121
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
122
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
123
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
124
An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn (1998,  R)
125
Jackie Chan's First Strike (Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo) (1997,  PG-13)
126
Waan ying dak gung (Hot War) (1998,  Unrated)
127
Who Am I? (,  PG-13)
128
Rush Hour (1998,  PG-13)
129
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
130
Gen-X Cops (Dak ging san yan lui) (1999,  R)
131
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
132
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
133
The Tuxedo (2002,  PG-13)
134
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
135
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect) (2003,  R)
136
The Medallion (2003,  PG-13)
137
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
138
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
139
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
140
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
141
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
142
Kung Fu Panda (2008,  PG)
143
P.S. I Love You (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments