My Favorite Movies


  fb776142888's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
2
Apocalypse Now (1979,  R)
3
Blade Runner (1982,  R)
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
7
Monkey Business (1931,  Unrated)
8
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
9
Metropolis (1927,  Unrated)
10
Face/Off (1997,  R)
11
Die Hard (1988,  R)
12
Oldboy (2005,  R)
13
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
14
Full Metal Jacket (1987,  R)
15
Valerie and Her Week of Wonders (1970,  Unrated)
16
Evil Dead 2 (1987,  R)
17
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
18
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
19
Easy Rider (1969,  R)
20
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
21
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
22
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
23
American Psycho (2000,  R)
24
Brazil (1985,  R)
25
À Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) (2001,  Unrated)
26
Ed Wood (1994,  R)
27
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
28
The Crimson Ghost (1946,  Unrated)
29
Out of the Past (1947,  Unrated)
30
Once Upon a Time in America (1984,  R)
31
Psych-Out (1968,  Unrated)
32
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
33
The Quiet Earth (1985,  R)
34
Mad Max (1979,  R)
35
Dawn of the Dead (1979,  R)
36
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
37
The Gorilla (1939,  Unrated)
38
Hell's Angels (1930,  PG)
39
The Shining (1980,  R)
40
The Public Enemy (1931,  Unrated)
41
Lost Horizon (1937,  Unrated)
42
Maniac (Sex Maniac) (1934,  Unrated)
43
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
44
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
45
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
46
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
47
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
48
Undersea Kingdom (1936,  Unrated)
49
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
50
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
51
They Live (1988,  R)
52
Citizen Kane (1941,  PG)
53
Cat-Women of the Moon (Rocket to the Moon) (1953,  Unrated)
54
Head (1968,  G)
55
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
56
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
57
Baby Face (1933,  Unrated)
58
American Movie (1999,  R)
59
The Jerk (1979,  R)
60
Blood Feast (1963,  Unrated)
61
Duck Soup (1933,  Unrated)
62
Hausu (House) (1977,  Unrated)
63
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
64
Psycho (1960,  R)
65
Strangers on a Train (1951,  PG)
66
Saboteur (1942,  PG)
67
High School Confidential! (1958,  Unrated)
68
The Trip (1967,  R)
69
Suburbia (1983,  R)
70
The Unknown (1927,  Unrated)
71
Idiocracy (2006,  R)
72
L'Inferno (Dante's Inferno) (1911,  Unrated)
73
Three on a Match (1932,  Unrated)
74
Sons of the Desert (Fraternally Yours) (1933,  Unrated)
75
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
76
Starship Troopers (1997,  R)
77
East Side Kids - Spooks Run Wild (1941,  Unrated)
78
Ghosts on the Loose (1943,  Unrated)
79
The General (1927,  Unrated)
80
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
81
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) (2000,  Unrated)
82
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
83
The Shawshank Redemption (1994,  R)
84
Gallipoli (1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments